+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Dekorasyon Forumunda Mutfak Çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Mutfak Çeşitleri
  Mutfak Çeşitleri ve Onlar Hakkında Bilgi  mutfak-e-itleri.jpg
  Büyük mekanlarda kolaylıkla uygulanabilen U mutfak modeli, mutfakta rahat ve keyifli bir çalışma ortamı yaratır. Bu modelde oldukça büyük bir mutfak tezgahı bulunur. U şeklinde yerleşimde; lavabo, ocak ve buzdolabı üçlüsü tezgahın üç ayrı noktasına yerleştirilerek mutfaktaki üçgen doğru şekilde kurulmuş ve en fonksiyonel yerleşim sağlanmış olur. Bütün mutfak yerleşimlerinde olduğu U mutfakta da lavabonun mümkünse cam önünde olması tercih edilir.ADA MUTFAK bu mutfaklarda mekanın ortasında ada olarak adlandırılan ; kimi zaman pişirme , kimi zaman da çalışma mekanı tezgahı olarak kullanılan bir bölüm bulunur. Eğer alan çok büyükse ada biraz geniş tutulup , pişirme ya da çalışma bölümünün yanına bir yemek masası ve oturma grubu yerleştirilir. Ada ile mutfak tezgahının arasındaki uzaklık en az 1m. olmalıdır.PARALEL MUTFAKMutfakta, karşılıklı iki duvara yerleştirilmiş tezgahtan oluşan bu mutfak tipi oldukça kullanışlıdır. paralel mutfaklarda iki tezgah arasındaki uzaklığın 1.50 m.’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda mutfak , çalışan kişi için fonksiyonel olmaktan çok , yorucu hale gelecektir.
  L MUTFAK

  Genellikle açık mutfaklarda kullanılan L mutfak yerleşimi kare ve küçük mutfaklar için de ideal bir düzendir. Alan yeterliyse bu tip mutfaklarda , tezgahın karşısındaki duvarın önüne küçük bir oturma grubu yerleştirilebilinir. L mutfak düzeninde buzdolabı kapıya en yakın yere konulmalıdır. Diğer yerleşimlere göre , mutfak tezgahının daha küçük olduğu bu mutfaklarda çalışma düzeni; depolama, hazırlık ve pişirme olarak ele alındığında yerleşim buzdolabı, ocak ve lavabo olarak sınırlandırılmalıdır. 2. DaHLiA
  Üye

  Bizim mutfak tipi düz L tipi mutfak hem kullanımı açısında hemde görüntüsü ile güzelmiş (:


 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Mutfak kadının en çok zaman geçirdiği yerlerden bir yer olduğu için kadınların ara sıra değişim yapması normaldir çünkü insan hep aynı şeyi gördüğünde birazda olsa sıkılabiliyor.
+ Yorum Gönder