+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Atatürkün millet sevgisi hakkında kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün millet sevgisi hakkında kompozisyon
  atatürkün millet sevgisi hakkındfa kompozisyon 2. Mineli
  Devamlı Üye

  ATATÜRK’ÜN VATAN VE MİLLET SEVGİSİ

  Millet, genel kabul gören anlamıyla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğudur. Milletin üzerinde yaşadığı toprak da vatan olarak adlandırılır. Vatan yalnızca üzerinde yaşanılan toprak parçası olarak algılanamaz; bir insanın hayatında sahip olduğu en önemli varlıklardan birisidir. Millet ve vatanın her insan için anlamı büyüktür. Bireyi güçlü kılan temel, ait olduğu milletin kültür birikimi, tarihi, geleneksel özellikleri gibi unsurlardır. Milletin devamlılığını sağlayan ana öğe de, vatanın bölünmez bütünlüğünün korunmasıdır. Türk Milleti’nin vatanına olan sevgisi ve bağlılığı tarihsel bir gerçektir ve milletimizi diğer milletler arasında üstün kılan en asil özelliklerden birisidir. Bununla birlikte her Türk, milletinin menfaatlerini kendi menfaatlerinden, milletinin geleceğini kendi geleceğinden üstün tutan bir anlayışa, derin bir millet sevgisine sahiptir. Türklerin, diğer tüm milletlere örnek olması gereken vatan ve millet sevgisi, bize şanlı tarihimizin en önemli miraslarından birisidir. Vatan ve millet sevgisi, çok asil sevgilerdir ve Türk Milleti için kutsal değerlerdir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk de vatanseverliği ve milliyetperverliği ile tüm dünyaya ve Türk Milleti’ne örnek olmuş bir insandır. Son derece mütevazı bir kişiliğe sahip olan Atatürk, kendisinin sahip olduğu üstün özelliklerini hep milletinin kendisine kazandırdığı özellikler olarak görmüştür. Aynı şekilde kazanılan zaferleri ve elde edilen başarıları da hep milleti ile birlikte gerçekleştirdiğinin bilincinde olmuş, bunları daima milletine mal etmiştir. Konuşmalarında ve yazılarında bu noktanın altını önemle çizmiştir. “Benim hayatta yegane fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir” diyerek Türk olmaktan gurur duyduğunu ifade etmiştir. Atatürk, yaşamı boyunca vatan ve millet sevgisinin önemi üzerinde durmuş, Türk Milleti’ne duyduğu derin saygı ve sevgiyi önemle vurgulamıştır. “Ne mutlu Türküm diyene” sözü, kuşkusuz çok üstün bir sevginin simgesidir.

  Atatürk, vatan ve millet sevgisinin üstünlüğü ile tanınan, bu sevgisi sayesinde tarihi başarılara imza atmış bir lider, büyük bir devlet adamı idi. Gerek Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan büyük zaferlerin, gerekse bağımsızlığın kazanılmasının ardından ekonomide ve sosyal hayatta katedilen ilerlemelerin temel kaynağı Atamızın vatanına duyduğu derin sevgi ve milletine karşı hissettiği güçlü bağlılıktı. Koşullar ne kadar zor, durum ne kadar umutsuz gibi gözükse de, vatanı ve milleti için her zaman yapacak bir şeyi olduğuna inanan büyük bir insandı. Atatürk’ün hayatı incelendiğinde, tüm yaşamı boyunca en büyük amacının Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak olduğu ve bu yolda yapılan büyük mücadelenin de derin bir vatan ve millet sevgisinden ilham aldığı açıkça görülecektir. Gerçek sevgi ve bağlılık olmadan, böylesine büyük başarılar elde edilemeyeceği açıktır. Bir insan vatanını korumak ve kurtarmak için verdiği mücadelede hiçbir zorluktan yılmıyor, en içinden çıkılmaz gibi görünen durumlar karşısında dahi akılcı ve etkili çözümler üretebiliyor, zafere olan inancını ve azmini a sla kaybetmiyor ise, bu, uğrunda mücadele verdiği değerlere sarsılmaz bir bağlılık duyduğunun en önemli göstergesidir. Atatürk’ün ideali, bağımsız bir vatan üzerinde, güçlü bir milli birlik anlayışına sahip bir millet ortaya çıkarmak ve bu milletin hiçbir engel tanımadan çağdaşlaşma yolunda ilerlemesini sağlamaktır. Türk Milleti’nin çağdaş milletler seviyesine yükselmesi gerektiğine inanan, bu düzeye çıkma hakkına sahip bir millet olduğu gerçeğini tam anlamı ile kavramış olan Atatürk, vatan ve millet sevgisi sayesinde, kimsenin düşünemeyeceği, düşünse bile gerçekleştirmesinin mümkün olamayacağı bir başarı kazanmıştır.

  “Türklerin vatan sevgisi ile dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir” sözleri ile vatanseverliğin önemine dikkat çeken Atatürk, milletini seven, milletine sadık ve milletine güvenen gerçek bir Türk milliyetçisidir. Ve şu önemli gerçek de göz ardı edilmemelidir ki; vatanını ve milletini herşeyin üstünden tutan, bu derin sevgi için gerektiğinde kendi canını dahi tehlikeye atan Büyük Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli miraslardan biri vatanseverlik ve millet aşkıdır. Atamızın bizlere bıraktığı büyük mirası onun bizden beklediği gibi değerlendirebilmek, ülkemizi onun bize bıraktığı noktadan hep daha ileriye götürebilmek, Türk Milleti’ni, tarihine yakışır bir makama ulaştırabilmek için yapılması gereken, Atamızın izinden yürümektir. Tüm vatanseverlerin ve gerçek Türk milliyetçilerinin kendilerine örnek alabilecekleri en güzel örnek, hiç şüphesiz Atatürk’tür. Atatürk ise, “Benim, Türk Milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar” sözleri ile bize hedefe ulaşacak en kısa yolu göstermektedir.
 3. Ziyaretçi
  biraz az yassanız daha iyi olur
 4. Ziyaretçi
  Ayy ivit ya az yazın biraaz

 5. Ziyaretçi
  Bunun daha kısası yok muydu abiii bune böle

 6. Gizli @ yara
  Özel Üye
  atatürk ile ilgili değişik konular

  1. Atatürke Kemal ismi kim tarafından ne zaman verildi
  2. Mustafa Kemal Atatürk ne zaman doğdu
  3. Mustafa Kemal ATATÜRK Sözleri
  4. Atatürk’ün Kurduğu Kurumlar
  5. Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar
  6. Atatürkün Nişan Ve Madalyaları
  7. Atatürk’ün Vasiyeti
  8. Atatürk’ün Özdeyişleri
  9. Dünyada Atatürk
  10. Atatürk’ün İnkılâpları
  11. Atatürk’ün İlkeleri
  12. Atatürk’ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe’yle Yapılmış Olan Röportaj
  13. Atatürk’ün Özel Hayatı
  14. Mahmut Yesari’nin ağzından Atatürk’ün cesareti
  15. Atatürk’ün Kişiliği
  16. Atatürk ve Sinsi Hastalık Siroz
  17. Atatürkün Cumhurbaşkanlık Dönemi (1923–1938)
  18. Atatürkün Kurtuluş Savaşı Yılları (1919 – 1923)
  19. Atatürkün Komutanlık Dönemi (1911 – 1919)
  20. Atatürkün hayatı - İlk Askeri Tecrübeler
  21. Atatürkün hayatı - İstanbul Harp Okulu ve Akademisi
  22. Atatürkün Hayatı - Manastır Askerî İdadisi
  23. Atatürk - Selanik Askeri Rüştiyesi
  24. Atatürk’ün Çocukluğu ve Eğitimi
  25. Atatürk’ün Doğumu
  26. Atatürk’ün Kökenleri
  27. Atatürkün siyaset alanında yaptığı yenilikler nelerdir
  28. Atatürkün kitle iletişim araçlarına verdiği önem
  29. Halifeliğin Kaldırılması - Halifelik Ne Zaman kaldırıldı - Halifelik Hangi Tarihte kaldırıldı
  30. Atatürk’ün Türk Dili Hakkındaki Düşünceleri
  31. Atatürkün Metotlu Çalışması
  32. Atatürkün Ümitsizliğe Ver Vermemesi
  33. Atatürkün Gurura Yer Vermemesi
  34. Atatürkün Rehberliği
  35. Atatürkün Yöneticiliği
  36. Atatürkün Sanatseverliği
  37. Atatürkün Eğitimciliği
  38. Atatürkün Çok Cepheliliği
  39. Atatürkün Mantıklılığı
  40. Atatürkün Yersiz Acıma Gücünü Kontrol
  41. Atatürkün İnsan ve Millet Sevgisi
  42. Atatürkün Açık Sözlülüğü
  43. Atatürkün İyi Kalpliliği
  44. Atatürkün İleri Görüşlülüğü
  45. Atatürkün Sabır ve Disiplin Anlayışı
  46. Atatürkün Yaratıcı Zihniyeti
  47. Atatürkün Hakikati Arama Gücü
  48. Atatürkün İdealistliği
  49. Atatürkün Vatan ve milletine olan düşkünlüğü
  50. Atatürk'ün Spor ile İlgili özlü Sözleri, Atatürk'ün Spor ile ilgili sözleri


 7. Ziyaretçi
  Mineli adlı kişşinin yazdığı kompozisyon çok işime yaradı örneklere bakarken bu kompozisyonu gördüm ve kendi dilimden farklı bir şekilde yazdım çok beğendim
  ((( çok teşekkürler )))

 8. Ziyaretçi
  abi roman gibi la wala

 9. Ziyaretçi
  bu ne hacı roman gibi maşşallah

 10. Ziyaretçi
  öğretmenim çok beğendi.))

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili kompozisyon örnekleri,  atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili yazı,  millet ile ilgili kompozisyon,  millet sevgisi ile ilgili kompozisyon,  atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili kısa yazı,  atatürkün vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon