+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Semaver adlı kitabın Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Semaver adlı kitabın Özeti
  Semaver adlı kitabın Özeti

  ltfn çok acil semaverin kısa özeti!!!!!!!! 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Semaver kitabının özeti

  Ali nihayet iş bulmuştu. Bir haftadır fabrikaya gidiyordu. Annesi de bu işe çok sevinmişti. Bugün de annesinin seslenmesi üzerine kalktı. Yataktan yemek odasına kucak kucağa geçtiler. Odanın içini kızarmış ekmek kokusu doldurmuştu. Semaver, ne güzel kaynardı.

  Sabahları Ali’nin bir semaver, bir de fabrikanın önünde bek*leyen salep güğümü hoşuna giderdi. Kahvaltısını yaptıktan sonra evden çıkıp duraktaki arkadaşları ile buluştu ve birlikte fabrikaya yürüdüler.  Ali’nin annesine ölüm, bir misafir, namazında niyazında ba*şörtülü bir komşu hanım gelir gibi geldi. Sabahları oğlunun çayı*nı, akşamlan iki kap yemeğini hazırlaya hazırlaya akşamı ediyor*du. Arada bir yüreğinin kenarında bir kesiklik, bir ter, bir yumu*şaklık hissediyordu, o kadar.

  Bir sabah, daha Ali uyanmadan, semaverin başında üzerine bir fenalık gelmiş; yakın sandalyeye çöküvermişti. Çöküş, o çö*küş…

  Alî, fabrika düdüğünün sesine uyanıp, yatağından fırladı. Annesini görünce, uyuyor sandı. Omuzlarından tuttu. Dudakları*nı, soğumaya yüz tutmuş yanaklarına sürdüğü zaman ürperdi.

  Sarıldı. Onu kendi yatağına götürdü. Soğumaya başlayan vücudu ısıtmaya çalıştı…O gün akşama kadar ağlayamadı da… Nihayet, karşı komşuya haber verebildi…

  Günlerce, evin boş odalarında gezindi. Bir türlü ağlayama*dı…

  Bir sabah yemek odasında karşı karşıya geldiler. O, yemek masasının üzerinde sakin ve parlaktı. Onu kulplarından tutarak, gözlerin göremeyeceği bir yere koydu. Kendisi bir sandalyeye çöktü. Bol bol, sessiz bir yağmur gibi ağladı. Ve o evde o, bir daha kaynamadı…
 3. Ziyaretçi
  meraba ben misafirim kitabın özetine bakmak istiyorum
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Semaver Kitap Özeti Sait Faik Abasıyanık

  Semaver Sait Faik Abasıyanık’ın 1936’ da yazdığı hikaye kitabıdır. Semaver adlı kitap 19 hikayeden oluşmaktadır. Kitaba ismini veren hikayede İstanbul’da Halıcıoğlu’ndaki bir fabrikada işçi Ali’nin ,annesiyle geçirdiği mutlu günleri anlatılmaktadır. Annesinin her gün , sabah ezanıyla kaldırdığı Ali, kızarmış ekmek kokan odada semaverin kaynayışına dalar. Semaver onu her sabah hayata yeniden bağlayan, evlerinin saadeti, büyük bir moral kaynağı haline gelmiştir.Semaver, onun dünyasında içinde ne ıstırap, ne grev, ne de patron olan bir fabrika olarak canlanırdı. Ali’nin annesine ölüm, bir misafir,bir başörtülü, namazında niyazında bir komşu hanım gelir gibi gelir. Ali annesini bir sabah vakti, semaverin başında ölü bulur. Evlerinin saadet kaynağı “Semaver” bir daha kaynamaz o evde.

  Diğer birkaç hikayeyi özetleyecek olursak;

  Kıskançlık

  Hikaye 35 yaşlarında bir köy öğretmeni ve ondan yaşça küçük on yedi yaşındaki karısı Fadime arasında geçer. Fadime, küçük yaşında ağalarının zoruyla köyün öğretmeniyle evlendirilmiştir. Öğretmenle Fadime arasında karı koca ilişkisi yoktur. Öğretmen küçük köy ortamında yalnız kalmamak için, kendisine arkadaş olsun diye Fadime’yle evlenmiştir. Fadime’nin gönlü çoban Hüsrev dedir. Öğretmen Fadime’yi yaşıtı olan çoban Hüsrev’le beraber görünce duyduğu ince duygular, hikayede yazar tarafından yoğun bir şekilde vurgulanıyor.

  Şehri Unutan Adam

  Çoktandır şehre inmemiş hikayeci, otelin kapısından, insanlarla kaynaşmak ihtiyacıyla çıkar. Bir küfeci çocuğundan, tütüncülerden , genç kızlardan yöneltilen azarlara, çıkışmalara rağmen mutludur; dünyayı, şehri , her şeye rağmen kucaklamak isteğindedir. Yazar, hikayede karşılaştığı bütün olumsuzlukları optimist bir havayla karşılayıp, yaşamı ve insanları sevdiğini belirtiyor.

 5. Ziyaretçi
  Merhaba kitabın özeti için çok teşekkür ederim.

 6. Ziyaretçi
  hersey için çok tesekkür ederim

+ Yorum Gönder


semaverin özeti,  semaver özeti,  semaver kitabının özeti,  semaver adlı kitabın özeti,  sait faik abasıyanık semaver özeti,  sait faik abasıyanık semaver kitabının özeti