+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Televizyon ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Televizyon ile ilgili kompozisyon
  yA Bİri BanA teLevİzYOn İLe ilGilİ kOMpOZiSYon BUlSuuuuuNnN!!!!! 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Televizyon ile ilgili bilgi


  televizyon ile ilgili yazı


  Kitap okurken kendimizi başka bir dünyada buluruz veya mace-
  ralarla dolu bir yolculukta.Ben kendimi her ikisinde debuluyorum. de buluyorum
  İnsanın bir kitabı okuması için o kitabı sevmesi gerekir.Sevmeli
  ki sonunu yani finali merak etsin.Çünkü kitabı okumak için merak
  edip sevmesi gerekir.
  Kitap kelime dağarcığımızı geliştirir.Yeni kelimeleri ve anlamları-
  nı anlamları ve kullanıldıkları yerleri öğreniriz.
  Ayrıca kitap kültür zenginliğidir.Mesela ben tarih kitaplarını çok
  okuyorum ve zevk alıyorum.Çünkü geçmişimi merak ediyorum.
  Geçmişte ne olduğunu yaşadığım yerin nasıl alındığını alındığını bu
  yüzden tarih derslerinde zorlanmıyorum.
  Kitap okuyan insanla okumayan bir olamaz.Kitap okuyan kişinin
  yürümesi , davrnışları , tavrı,konuşması her haliyle kültürünü gösterir.
  Kitap pek çok şeyi öğretir bize.Ben kitpsız bir yaşam düşünemi-
  yorum.
  Kitap okumak ile ilgili bir tartışma vardı. ''çok gezen mi yoksa
  çok okuyanmı çok bilir ?''Bencede her ikiside
  Ben bildiklerimin %45 'ini okuyarak %25 'ini izleyerek %15 'ini
  dinleyerek %15'ini gezerek öğrendim. Görüldüğü gibi en çok oran
  okumağa yani kitaba ait.
  Bence bilgilerimizin izleyerek bölümü okumak vardır.Çünkü
  insanlar özellikle öğrenciler , televizyon izlemeyi kitap okumaya
  tercih ediyorlar. Belki o insanlar da televizyon izlerken bir şeyler öğ-
  reniyordur.Tıpkı haylaz bir öğrencinin sınav kopya hazırlarken bi şey-
  ler öğrenmesi gibi
 3. Ziyaretçi
  güzell gibi olmus elıne saglık çok saol
 4. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim.Tam bana göre kompozisyon

 5. Ziyaretçi
  çok güsel olmuş en son cümleler çok hoşuma gitti saol

 6. Ziyaretçi
  biz televizyonla ilgii dedik be !!!!!

 7. Asel
  Bayan Üye
  televizyon ile ilgili kompozisyon


  Televizyonun Yararları ve Zararları Kompozisyon Örneği  TELEVİZYON YARARLI MI ZARARLI MI?

  İnsanların hayatı düşkünlüklerine bağlı olarak altüst olabiliyor. Yaşamını sürdürmek için kimse alkol içmek kumar oynamak zorunda değil. Bu yüzden eğlence ya da oyalanma amaçlı yapılan bir şeyin ne zaman kontrolden çıktığını anlamak yaşamın önemli dönüm noktalarından olsa gerek. Düşkünlüklerin ille de fiziksel maddelerle ilgili olması gerekmiyor. Televizyon ünü ve her yerde bulunabilirliğiyle dünyanın en popüler boşa zaman geçirme makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu insan televizyonla arasında sevmekle nefret etmek arası bir bağ olduğunu itiraf ediyor. Ondan şikayet edenler şikayetleri bittikten belki de hemen sonra koltuklarına kurulup uzaktan kumandalarına sarılıveriyorlar. Anne babalar çocuklarının televizyon seyretmeleri konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Ama aslında bu endişe kendilerinin çok fazla televizyon seyretmesinden kaynaklanmıyor mu? Dost sohbetlerinde aile toplantılarında söyleyeceğimiz şeyler tükendiğinde Çoğumuz onunla olabilmek için bir kitap okumadan ailemizle arkadaşlarımızla konuşmadan bir yakınımızın sesini duymadan çocuğumuzla bir oyun oynamadan gönlümüzce bir gezintiye çıkmadan çocuklarımız için kurabiye pişirmeden geçiriyoruz günlerimizi.

  Endüstriyel dünyada bireyler günde ortalama üç saatlerini plansız olarak televizyon seyretmeye ayırıyorlar. Bu saatler bir gün içinde çalışma ve uyuma dışında tek bir faaliyet için ayrılan en büyük zaman dilimini oluşturuyor. Düşünün 75 yaşına geldiğinizde her gün yalnızca üç saat televizyon seyrettiyseniz yaklaşık 9 yılınızı televizyon karşısında geçirmiş oluyorsunuz. Rakam gerçekten çok çarpıcı. Bazı yorumculara göre bu bağlılık basitçe şu anlama geliyor: İnsanlar televizyon seyretmekten hoşlanıyor ve onu seyretmek için bilinçli bir karar alıyorlar. Eğer herşey bundan ibaretse o halde neden bu kadar çok insan fazla televizyon seyrettiği endişesine kapılıyor? Neden 5 yetişkinden 2si 10 gençten 7si televizyon karşısında çok fazla zaman geçirdiğini düşünüyor? Neden yetişkinlerin yaklaşık % 10u kendini TV bağımlısı olarak tanımlıyor?

  Televizyon seyreden insanların davranışlarını ve duygularını günlük yaşam sırasında takip etmek için yapılan bir çalışmada katılımcılara üzerlerinde taşımaları için birer cihaz verilmiş. Katılımcılara günde 6-8 kez gelişigüzel olarak bu cihaz aracılığıyla sinyal gönderilmiş. Sinyali aldıkları anda katılımcılar ne yaptıklarını ve ne hissettiklerini not etmişler. O anda televizyon seyreden kişilerin kendilerini rahatlamış ve pasif hissettikleri belirlenmiş. Benzer şekilde EEG çalışmaları da televizyon seyrederken kitap okumaya oranla daha az zihinsel uyarılma olduğunu göstermiş. İlginç olan televizyon kapatıldığında rahatlama duygusunun sona ermesi ancak pasiflik ve düşük uyarılma durumunun devam etmesi. Araştırmaya katılanlar televizyonun bir şekilde enerjilerini çekip aldığını ve kendilerini tükenmiş bitkin hissettirdiğini yansıtmışlar. Bu kişiler televizyon seyrettikten sonra öncesine oranla herhangi birşeye daha zor yoğunlaştıklarını da söylemişler. Ancak bu durumun aksine kitap okuduktan sonra çok nadir olarak bu tür problemlerle karşılamışlar. Spor yaptıktan ya da hobilerle uğraştıktan sonra da ruh hallerinde düzelmeler iyileşmeler kaydetmişler. Ancak bu çalışmada ortaya çıkan bir başka sonuç çok fazla televizyon seyredenlerin (günde 4 saatten fazla) az televizyon seyredenlerden (günde 2 saatten az) çok daha az zevk aldıkları. Bazıları fazla zevk almamanın yanı sıra daha üretken daha yararlı bir iş yapmadıkları için suçluluk ve rahatsızlık da duyuyorlar. Japonya İngiltere ve ABDde yapılan araştırmalar bu suçluluk duygusunun gelir düzeyi düşük gruplarda daha fazla oluştuğunu göstermiş.

  Televizyon karşısında rahatlama duygusu çok çabuk geliştiğinden insanlar televizyon izlemeyi rahatlamakla dinlenmekle bir tutmaya şartlanmış durumdalar. Bu ilişki izleme süresi boyunca kendini gösterdiğinden zamanla kuvvetleniyor. Televizyon bozulduğunda ya da elektrik kesildiğinde oluşan stres de bu ilişkiyi destekleyen başka bir etken. Bağımlılık yapan ilaçlar da aynı şekilde çalışıyor. Vücudu hızla terkeden bir uyuşturucunun bağımlılık yaratma olasılığı vücudu daha yavaş terkedenlere oranla daha az. Çünkü kullanıcı ilacın etkilerinin yavaş yavaş azaldığının farkına varıyor ve bütünüyle geçmeden yeniden alma çabasına giriyor. Benzer şekilde bireylerin televizyon izlemeyi bırakırlarsa kendilerini daha az rahatlamış hissedeceklerini bilmeleri televizyonu kapatmamalarında önemli bir etken olabiliyor. Böylece izleme sürekli daha fazla izlemeye neden oluyor.

+ Yorum Gönder


televizyon ile ilgili kompozisyon,  televizyon hakkında kompozisyon,  televizyonla ilgili kompozisyon,  tv ile ilgili kompozisyon,  televizyon konulu kompozisyon,  televizyon ile ilgili deneme