+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Trigonometri oranları ne zaman bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Trigonometri oranları ne zaman bulundu
  Trigonometri oranları ne zaman bulundu ???????????? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Trigonometri oranları ne zaman bulundu
  Matematiğin doğrudan doğruya astronomiden çıkmış bir kolu olan trigonometrinin bazı ögeleri, daha Babilliler ve Mısırlılar döneminde biliniyor, eski Yunanlılar Menelaos’un Küresel geometrisi aracılığıyla, bir daire içine çizilebilen dörtgenden yola çıkarak daire yaylarının kirişlerinin değerlerini veren çizgiler oluşturuyorlardı. Daha sonra Araplar, yay kirişlerinin yerine sinüsleri koyup; tanjant, kotanjant, sekant, kosekant kavramlarını geliştirdiler.

  Batı’da Nasirettin Tusi’den büyük ölçüde yararlanan Regiomontanus’un Üçgen Üstüne adlı eseriyle gerçek trigonometri doğmuş oldu. François Viète ve Simon Stevin, hesaplarda ondalık sayılardan yararlandılar. John Napier logaritmayı işe kattı. Isaac Newton ve öğrencileri trigonometri fonksiyonlarının ve logaritmalarının hesabına tam serileri uyguladılar. Daha sonra da Leonhard Euler, birim olarak trigonometrik cetvelin yarıçapını alarak, modern trigonometrinin temellerini attı.
 3. Ziyaretçi
  çok acil trigonometrik oranların ne zaman bulunduğu ayrıntılı lazım lütfenn :'(
+ Yorum Gönder


trigonometrik oranlar ne zaman bulundu,  trigonometri oranları ne zaman bulundu,  trigonometri ne zaman bulundu,  trigonometrik oranların ne zaman bulunduğu,  trigonometrik oranların ne zaman bulundu,  trigonometrik oranlar ne zaman bulunmuştur