+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Sigortada geçmişe dönük borç ödemesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sigortada geçmişe dönük borç ödemesi
  Sigortada geçmişe dönük borç ödemesi nasıl olur 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Sigortada geçmişe dönük borç ödemesi
  Geriye dönük ssk ödemek sözkonusu olamaz ama örneğin askerliğinizi borçlanabilirsiniz veya yurtdışında çalışmış iseniz onu saydırabilirsiiniz. Genelde herkesin yaptığı gibi kendinizi bir yerde sigortalı gösterip priminizi kendiniz ödersiniz
 3. Asel
  Bayan Üye
  Sigortada geçmişe dönük borç ödemesi

  Son dönemde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda çok önemli değişiklikler yapan 6111 sayılı Kanun hakkında bilgi vermiş, yer darlığı nedeniyle sizden gelen ve geneli ilgilendiren sorulara cevap vermemiştim. Bu hafta sizden gelen soruları cevaplayacağız.
  Soru: Babam inşaat işçisi, SSK’dan 4200 gün prim ödemesi var. Emekli olması için 5375 gün prim ödemesi ve 50 yaşını tamamlaması gerekiyor. Babam aradaki 1175 günü yeni çıkan mali afla borçlanabilir mi? Yücel E.
  Cevap: İlk defa sigortalı olduğu tarih 24.11.1986 ila 23.05.1988 arasında olanlar 5375 gün prim ödemek şartıyla 50 yaşında emekli olabilirler. Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasını ve bazı kanunları değiştiren 6111 sayılı Torba Kanun, geriye dönük prim borçlanması düzenlemesi içermemektedir. Hizmet borçlanmaları 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde düzenlenmiş olup, askerlik, doğum gibi 5510 sayılı Kanuna göre sonradan borçlanılabilecek süreleriniz var ise bunları borçlanmanız mümkün. Bunların dışında geriye dönük boşluk doldurma diye tabir ettiğimiz borçlanma düzenlemesi bulunmamaktadır.
+ Yorum Gönder