+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Spor Anarşisi nedir ve nasıl önüne geçilmelidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Spor Anarşisi nedir ve nasıl önüne geçilmelidir
  Spor Anarşisi nedir ve nasıl önüne geçilmelidir? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Spor Anarşisi nedir ve nasıl önüne geçilmelidir
  Tarihi, İsa'dan önce, 3000'e uzanan futbolun bundan 700 yıl önce İngiltere'de toplumdaki derin ilginin yarattığı tutku sonucu köyler, kentler arasında kavgalara, ölümlere neden olması yüzünden, oynanmaya başlamasından 100 yıl sonra 1313'de yasaklandığı biliniyor. Bu yasaklamanın 3 yüz yıl sürmesi, spor yarışmasının kitleler üzerindeki etkisinin o dönemde bile ne boyutlara vardığını göstermektedir. Son 40 yılda, tüm dünya da çeşitli spor dallarında ve özellikle futbolda, uluslararası savaşlara dek varan kanlı olayların olduğu ve elan sürdüğü görülmektedir.
  Hasta endüstri toplumunun yarattığı ezikliklerden, fanatizmden, spor ve fair play kültürü eksikliğinden, oyun, yarışma kuralları bilgisizliğinden, medyanın taraftarı aşırılığa, haşinliğe iten duygusal kışkırtmalarından kaynaklanan bu olaylar, uygarlık düzeyleri farklı hemen her toplumda yaşanmaktadır. Başta futbol olmak üzere sporlar insanların ilgi ve sevgisini kazanarak o denli eşsiz bir heyecan yaratmıştır ki, yapılacak olan; bu vazgeçilemez artık yasaklanamaz küresel tutkunun doğurduğu çirkinlikleri yıkıcılığı elden geldiğince ortadan kaldırmanın yollarını, çarelerini aramaktır. Bu konuda asıl tehlike bu spor kirliliğine alışılması, olağan karşılanması etkisiz küçük önlemlerle geçiştirilmeye çalışılmasıdır.
  1- Toplumları sarsan bu sınır tanımaz tutkunun, ancak bilimsel bir irdelenme ile varılacak doğru sonuçlara göre düzenlenmiş bir "eğitim süreci" ile frenlenebileceğine inanıyoruz. Bu süreç; yapanı, oynayanı, yöneteni, öğreteni, izleyeni, taraftarı, yazanı, anlatanı kapsayan gerçek bir "spor bilgisi, etiği, fair play" eğitiminin, tüm ülkelerin tüm okullarına (aile, ana okulundan , yüksek öğrenim sonuna dek) zorunlu bir ders olarak girmesiyle yaşanmalıdır. Bu küresel katastrofun, gene küresel, mükemmel bir eğitimle defedilmesi görevini ve sorumluluğunu 200'e yakın ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), yüklenmelidir. IOC'nin yönetimindeki global nitelikte, üniform bir "spor etiği" eğitiminin spor anarşisini önlemesi yanı sıra, olimpizm felsefesinin anlaşılmasına ve yayılmasına da katkısı olacağı kesindir.
  2- Okul dışı alınacak, çok önemli bir önlem de halk kitlelerinin, görsel medyanın eşsiz yaygınlığı ve etkinliği ile eğitilmesidir. Bu konuda, en etken ulusal bir önlem; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)'nin, 24 saat yayın yapan özel bir spor tv istasyonu kurmasıdır. Bu girişimin gerçekleşmesi, Türk insanının "spor"a gerçek katılımını (her yaşta beden eğitimi, her yaşta spor, gerçek izcilik, tesis yapımı vs.) sağlayarak ülkemize sporda çağ atlatabilir. Yaşama geçirilecek, tüm halkımıza "spor"u ulaştıracak, bu eşsiz iletişim hamlesi, TMOK'un, zaten yıllardır büyük bir irade ve özveriyle başlattığı, yürüttüğü "ülkede olimpiyat gerçekleştirme" sürecine de pek önemli bir ivme kazandıracaktır.
 3. Ziyaretçi
  ayyyy çok yardım etti teşekkürler
+ Yorum Gönder


spor anarşisi nedir ve nasıl önüne geçilir,  spor anarşisi nedir nasıl önüne geçilebilir,  spor anarşisi nedir nasıl önüne geçilmelidir,  spor anarşisi nedir vikipedi,  spor anarşisi nedir ve nasıl önlenir,  spor anarşisi vikipedi