+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Türksoy Un amaçları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türksoy Un amaçları nelerdir
  Türksoy Un amaçları nelerdir. 2. Asel
  Bayan Üye

  TÜRKSOY, Türk Dili Konuşan Ülkelerin kültür ve sanat alanlarında işbirliğini sağlayan, üye ülkelerin yönetim, iç ve dış politikalarına karışmayan uluslar arası bir kuruluştur. Üye ülkeler TÜRKSOY’daki çalışmalarda eşit haklara sahiptir. TÜRKSOY, amaçları, görevleri, çalışma alanları ve prensipleri bakımından UNESCO’ya benzer.

  Türk dünyasının TÜRKSOY çatısı altında yakınlaşmasının arkasında hiçbir siyasi amaç, ülkelerin içişlerine karışmak gibi bir düşünce yoktur. Türksoy'un temel amacı ve işlevi, Türk dili konuşan halkların sosyokültürel benzerliklerini ortaya çıkarmak, halklar arasında kültürel işbirliğini geliştirmek, bu arada dünya ve bölge barışına katkıda bulunmaktır.

  Öte yandan, TÜRKSOY'un esas görevi Türk dili konuşan ülkeler arasında kültür açısından dayanışmayı geliştirmek ve bu kültür zenginliklerimizi dünyaya duyurmaktır.

  TÜRKSOY'un çalışmalarıyla Türk dili konuşan topluluklarda ortak edebiyat alanlarının, ortak tarihi olayların tüm kuşaklar tarafından öğrenilmesinin sağlanmasını amaçlanmaktadır. Zira, Türk dünyasının ortak birçok değeri bulunmaktadır.
 3. Ziyaretçi
  çok işime yaradı Türksoy bir sürü devrim yaratmış
+ Yorum Gönder


türksoy nedir,  türksoy nedir kısaca,  türksoy un amaçları,  türksoy un görevleri,  türksoy un kuruluş amacı,  türk soy nedir