+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Nasıl mutlu olunur? Mutluluğun kuralları nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nasıl mutlu olunur? Mutluluğun kuralları nedir
  Nasıl mutlu olunur? Mutluluğun kuralları nedir 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mutlu olmanın yolları

  Mutlu olmayı her insan ister, hayattan keyif alarak yaşamak, hayata gülümseyerek bakabilmek ister. Peki ama bu mutluluğa nasıl ulaşacağız ve nasıl mutluluğumuzu daim kılabileceğiz? Cevabı hem çok kolay hem değil. Aslına bakarsanız bunun püf noktaları var şayet o püf noktaları yakalarsak mutlu olmamamız için hiçbir sebep yok. İşte tavsiye edebileceğimiz o püf noktalarından en önemlileri.

  Hayatınızı kontrol altına alın
  Mutlu insanlar kendilerini içinde bulundukları durumun kurbanı olarak görmezler. Sorunlarınızın farkında olmamız gerekiyor ve bu sorunlar için insanları suçlamak yerine ya da çözmek için birilerinin gelip sizi kurtarmasını beklemek yerine hemen harekete geçmeyi deneyeceksiniz. Eğer kendiniz harekete geçmek yerine bunu başka insanlardan beklerseniz kendi gücünüzün farkına varamazsınız ve güçsüz olduğunuzu düşünerek mutsuz olursunuz.

  Kendinizi bir sorun çözücü olarak görmeyi başarırsanız hayat farklı akacaktır sizin için. Kendinize güveninizi artırmak için yapmanız gerekenler yazımız özgüven kazanmak ve hayatınızın kontrolünü kendi elinize geçirmenizdir. Evet özgüven gerçekten bu noktada oldukça önemli, aslında hayatın her alanında oldukça önemlidir. Özgüven sahibi olmayan insan sürekli melankolik ruh hali içerisinde olmaya da mahkumdur.

  Kendi kendinize konuşun
  Ama, fakat, lakin ne söylediğinize çok dikkat etmenizde fayda var. Ben hiçbir şeyi beceremiyorum, ben şöyle kötüyüm, böyle işe yaramazım tarzı düşüncelerden kesinlikle kaçınınız. Olumlu düşünmek sağlıklı olmanın anahtarıdır. Belki olumsuz düşünceleri bir kenara atıp pozitif düşünmek o kadar da kolay olmayabilir ancak denemekte fayda var. Kibirlenmeden bardağın dolu tarafını görmelisiniz, yaptığınız, başardığınız iyi şeyler. Sonrasında da kendi kendinize pozitif telkinlerde bulunmaya başlayın. Örneğin, “ Ben bunu başarabilirim, bunun üstesinden gelebilirim” deyin. İnsan tabi ki kendisini eleştirmeyi bilmelidir ancak bir süre bu eleştirileri kendinize yöneltmekte geri adım atmanızda fayda var.

  Kendinizi ödüllendirin
  Kendinize asla nankörlük etmeyin, bir şeyler istediğiniz gibi gitmedi mi, yeterli başarıyı elde edemediniz mi, oysa ki çalışmıştınız, çaba göstermiştiniz. Başarısız olduğunuz diye asla bunalım takılmayı denemeyin. Arkadaşlarınızla güzel şeyler yapın, iyi vakit geçirebileceğiniz bir aktiviteye katılın.

  Teşekkür edin
  Çalışmalar, “Teşekküre değer pek çok şey var hayatımda” diyen insanların takdir etmeyi bilmeyen insanlara göre daha az stres yaşadıklarını gösteriyor. Teşekkür edemeyen insanlardansanız, kendinize, ufak da olsa minnettar olmanızı gerektiren şeyler için teşekkür etme şansı yaratın. Teşekkür etme alışkanlığı, daha fazla pozitif duygu, daha çok enerji, yastığa başınızı daha huzurlu koyma hissi olarak geri dönecektir size.

  Eğlenceli aktivitelere katılın
  Eğlenceli insanlarla zaman geçirmeye çalışın. Çünkü neşeli insanlar yüzünüze bir gülümse kondurmanızın garantisidirler.

  Bir araştırmada bilim insanları gönüllülerden mutlu yüzlü insanlara asık suratla bakmalarını istedi. Fakat gönüllüler yüzlerindeki ciddi ifadeyi tutmakla zorlandılar. Bu da gösteriyor ki neşeli insanların yanında yüzünüzü asmanız mümkün değil!

  Cömert olun
  Bazı küçük cömertlik gösterileri bile kendinizi iyi hissetmeniz için yeter. Mesela evde yakınlarınız daha sizden istemeden onların istediği televizyon programını açmak gibi küçük hareketler… Ya da sevdiklerinize küçük ama onları mutlu edecek hediyeler almak gibi.

  Espri yeteneğinizi kullanın
  Esprili olmak, hem siz hem de çevrenizdekiler için daha neşeli ve keyifli zaman geçirmek anlamına gelir. Mesela birisi sizin kilonuzla dalga geçtiğinde, ona zekice ve kendinizle barışık bir espriyle, gülümsemeyle cevap vermeniz çok şaşırtıcı olacaktır. Deneyin, göreceksiniz!
+ Yorum Gönder