+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Başörtüsü takmayan kadınlara ne olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Başörtüsü takmayan kadınlara ne olur
  Başörtüsü takmayan kadınlara ne olur

  baiörtüsü takmayan kadınlara ne CEZASI olur???????

  Yani cezası varmıdır harammıdır 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Başörtüsü takmayan kadınlara ne olur

  Soru: Sizce basörtüsü takmak kaç yasindan sonra farzdir? Bazi kizlarimiz 9 yasinda daha o kadar gelismis degiller. yine de basörtüsü takmak zorundalar mi? Avrupa'da basörtüsü okullarda baya sorunlu oluyor.
  Cevap: Islamiyetin bütün hükümlerine geçerli olan farzlarö basörtüsü için de geçerlidir. Bu da dini açidan ergenlige geçiste oluyor. Ergenlik geç de olabilir, özellikle Avrupa'da.


  SORU: Bir müslüman kızı başörtüye zorlamak tavsiye edilir mi? İslami bir ülkeye kadınları başlarını örtmeye zorlamak yakışır mı? Kadınlar müslüman olmasa da?Bu hüküm insanlar tarafından yürüttürülebilir mi? Yani cezası insanlar tafaından verilebilir mi? Bütün kadınlara bu hüküm zorla kabul ettirilebilir mi- kadınların bazılarının müslüman olmadıkları halde? Üstelik İslamiyeti neden olarak veriyorlar. Bu kadının hürriyetinin üstünde durmuyor mu? Bu zorunluluk Ehl-i Beyt ve Allah'ın Resulü (s.a.v.) tarafından da mı (gayri müslüman kadınlara başörtü zorunluluğu) yürütülüyordu?

  CEVAP: Eğer bir devlet başörtü zorunluluğunu yasallaştırmışsa, o yasaya uymak lazım, her ne kadar yersiz gelse de insana. Yasalar insanların hayatını düzenlemeye ve ahlak kaybına yol açmadıkça, kabul edilmeli.


  SORU: Eşim bana başörtü takmamı yasaklıyor. Tatilini insanların mayolar içinde gezdiği yerlerde yapmak istiyor. Ne yapayım? Ondan boşanayım mı? Bana “Eskiden herşeyi birlikte yapıyorduk”diyor, ama artık ben dinimi yaşıyorum.

  CEVAP: Ehl-i Beyt'ten şu hadis rivayet edilmiştir: “ Allah'a karşı gelmeye yol açıyorsa, kulun lafına uyma.” Bundan dolayı onun bu konuda ki lafını dinlemek zorunda değilsin,ama bu boşanmanı da gerektirmez. Eğer ondan ayrılman senin dinini koruyacak ise, sadece o zaman boşanabilirsin. Allah dünya ve ahirette bilgini genişletsin, ve imanını güçlendirsin.


  SORU: Başörtüsü hakkındaki hükmünüz nedir? Özellikle çene, el, ayak vs. görünülmesi hakkında? Hangi organlar görünebilir ve hangileri örtünmeli? Sizce batıda yaşayanlar için en iyi başörtü şekli hangisidir?

  CEVAP: Fıkhi açıdan kadının kıyafeti bütün vücudunu ve çekiciliğini/güzelliğini örtmeli. Yüzü, ayakları ve elleri dışında her yeri örtmeli. Çenesini örtmesi, el ve ayakların bir kısmını da kapatması/örtmesi de tavsiye edilir.


  SORU: Bütün dini farzlarını yerine getiren, ama başörtüsü takmayan bir kadın, cennete girebilir mi?

  CEVAP: Eğer bir bayan inkardan dolayı başörtüsü kullanmıyorsa Kur'an'da anıldığı gibi, “ Yoksa siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkar mı ediyorsunuz?” (2/85) kafir olarak adlandırılır.

  Fakat bir bayan başörtüsünü inattan dolayı takmıyorsa, o zaman günahlarından arındıktan sonra (ateşte) cennete girer.


  SORU: Namaz kılarken baş örtüsü takan, dışarıda ise baş örtüsünü çıkaran bir kadına nasıl hüküm verilir? Ona 'ikiyüzlü' denilebilir mi?

  CEVAP: Allah (swt) şöyle der: 'İyi şeyler yapanlara hakettikleri karşılığı vermeyi ihmal etmeyin'. Ve şunu da der: 'İster erkek olsun, ister kadın, yapılan iyi şeyleri unutmam'. Eğer bir kadın namaz kılarken baş örtüsü takıyorsa iyi bir ğey yapıyor ;yapıyor çünkü namaz İslam'ın bir şartıdır. Dişarıda baş örtüsü takmamasına ise namaz kılmasıyla birlikte hüküm verilmemeli.


  SORU:Başörtüsünün kullanılması için daha fazla neden verebilirmisiniz? Erkeklerin bakışlarından korunulmasından hariç? Başörtüsü kur'an'da da geçiyor ve bu yüzden ilahi bir emirdir. Fakat sadece erkeklerden dolayı olursa, erkeklerin ne kadar zayıf yaratıklar olduğu geliyor ilk olarak aklımıza.

  CEVAP: Erkeklerin kadınlara karşı içgüdüsel zaafları vardır, kadınların da erkeklere karşı. Bu her yaratıkta vardır, soyu çoğaltmak için. İslamiyet bu gerçekleri yasalarında göz önünde bulundurmuştur ve bu yüzden sadece baş örtüsünü farz kılmamış, cinsiyetlerin karışımını da yasaklamıştır. Böylece her iki tarafın onurları korunmuştur.
+ Yorum Gönder


başörtüsü takmayanların cezası,  başörtü takmamanın cezası,  başörtüsü takma cezasi nedir,  başörtüsü takmamanın cezası nedir,  başörtüsü takmamanın hükmü,  basortu takmayanlar