+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Kaybolan çocuk masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaybolan çocuk masalı
  Bir varmış bir yokmuş bir kız varmış. Bir gün annesinden izin almadan dışarıya çıkmış. Annesi onu aramış bulamamış.Çocuk ta bilmediği yerlerde dolaşırmış. Akşam olmuş hala gelmemiş.Hala çocuk gelmemiş. Öğretmeni önceden ona kaybolduğunda akşam kutup yıldızına bak demiş. Çocuk kutup yıldızına bakarak eve gitmiş. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Geçenlerde drama dersimizde “kayıp çocuk odası” kitabını okuyarak hikayenin dramasını yaptık.

  kayıp çocuk odası3 268x300 Kayıp Çocuk Hikayesi“Kayıp Çocuk Odası” kalabalık bir yerde anne babasıyla birlikte dolaşırken, ayakkabının bağını bağlamak için annesinin yanından uzaklaşan ve kaybolan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Anne babasını yanında göremeyen çocuk bir anda korkuyla ağlamaya başlıyor, ne yapacağını bilemiyor. Etrafındaki kalabalık onu çok korkutuyor, etrafında anne babasını arıyor ama bir türlü göremiyor onları. O sırada oradan geçen bir polis memuru onunla ilgileniyor ve onu kaybolan çocukların götürüldüğü bir odaya götürüyor. Orada kaybolan çocuklarla tanışıyor, kendini yalnız hissediyor, çok üzülse de polis memuru ona sürekli ümit veriyor, merak etmemesi, üzülmemesi için telkinlerde bulunuyor. Sonunda anne babası kızlarını buluyorlar ve sevinç içinde birbirlerine sarılıyorlar.

  kayıp çocuk odası5 Kayıp Çocuk Hikayesi

  Günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir konuyu, sorunu etkili bir anlatımla dile almış yazar, görsel tasarımı çok iyi, renkler ve çizimler çocuğun yaş grubuna uygun.
  Hikayede yazarın vermek istediği mesaj: ” kalabalık bir ortamda çocuğunuzla birlikte bir buluşma noktası belirlemek”.

  Kalabalık bir ortama girdiğimiz zaman biz bile bazen bir anlık da olsa yanımızdaki kişileri kaybedebiliyoruz, çocuklar için çok daha fazla risk içeriyor. Bir anlık bir dalgınlık sonucu yaşanabilecek üzücü bir olay. Yazar bu noktada güzel bir bilinç oluşturmayı hikaye şeklinde anlatarak çocuklara öğretmeyi hedeflemiş.

  Sınıfımızda bu hikayeyi okuduk ve hikayedeki karakterleri belirleyerek rol dağılımı yaptık. Yaş grubu 18 yaş üstü idi. Hikayedeki karakterler: anne, baba, kayıp olan çocuk, onun ablası, polis memuru, kalabalık ve kayıp odasındaki çocuklar. Hikayede gerçekleşen olayları yaşayarak öğrenmeleri için yaptığımız drama çalışmasında, kaybolan kız çocuğunun neler yaşadığını, üzüntüsünü, korkusunu birlikte yaşadık. Drama sonunda duygu ve düşüncelerimizi paylaştık. Çocukluğunda kaybolma deneyimi yaşayan arkadaşlarımız deneyimlerini bizlerle paylaştı. Sohbet sonrası onlardan kişi kişilik gruplar oluşturmalarını ve hikaye ile ilgili bir resim yapmalarını istedim, kendilerini çocukların yerlerine koyarak. Sizlerle bu resimleri paylaşmak istedim. Yorumlarınızı bekliyorum

  alıntı
+ Yorum Gönder