+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Eleştiri ve özeleşitiri nedir ve nasıl yapılmal Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eleştiri ve özeleşitiri nedir ve nasıl yapılmal
  Eleştirinin ne olduğu ve özeleştirinin ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Öz eleştiri

  1 kendi kendine ayar vermenin* bilimsel dilde karşılığı.


  2. insanın durup düşünüp, benim de şöyle kötü özelliklerim var, ben burada hata yaptım diyebilmesidir

  3. kendü günahlarını inkar ederek tanrı'nın istediği şekilde evrilmesi ve suyun kendi yolunu bulması gibi bireyin doğru yola odaklanmasıdır.şeytana karşı akıl ile savaşmak ve de bir başka kişiye güvenerek kendini eleştirmektir.şüpheden kurtulan her insan elbet özeleştiri yapabilir.

  4. sürekli yaptığım hede.gece yatarken yaparım genelde ben bunu.günün otokritiğini yapmak hoşuma gider geceleri.dün gece de esti ve gelişigüzel düşündüm.yağmur sesini duydum,yağmursuz toprakları düşündüm ,*bir şükrettim.o topraklarda yaşayan insanların resimleri geldi aklıma.somali'deki cılız çocuğun susuz hayat endişesiyle bakışı o resimlerde;içim bir cız etti.sonra dün kullandığım su miktarını hesapladım kabaca.duş aldım yarım saat bir 10-15 litre gitmiştir,elimi yüzümü yıkadım bir 5 litre gitmiştir,eh içtik sıçtık aşağı yukarı 25 litre su harcamışımdır.evet 25 litre az görünebilir ama o 25 litre somalili 10 çocuğun su ihtiyacını karşılayabilir,o 25 litre bırak somali'yi torunlarımın su sorunu yaşamasına neden olabilir.


  bir hocam insanların petrolden sonra su için savaşacağını söylerdi hep,biz de ''hadi len'' derdik içerden içerden..şimdi bir belediye başkanının açıklamasını izledim:''su için allah'a dua etmekten başka çaremiz yok,küresel ısınma bizi de vurdu,bu yaz susuz kalabiliriz'' dedi.hem de seçim zamanında yaptı bu açıklamayı.demek ki gerçekten zor durumdayız.bu kimin suçu?tabi ki öncelikle halkını bilinçlendirmeyen yönetimin ve bilinçlenmek için başkasından birşeyler bekleyen bizlerin,benlerin suçu.


  bunu bu başlığa yazmam,sizi düşünmeye sevketmek amaçlıdır,bu gece bir özeleştiri de siz yapın; konusu su ve ya küresel ısınma olsun,yaparken de elinizi vicdanınıza koymayı unutmayın sakın,selametle..

  5. kişinin monologlarının monowar haline dönüşmesi durumudur..kendisi ile kanlı bıçaklı olur ölümüne tartışır ve kendi ağzına sıçıp sıvar..bu duruma dışardan tanık olma imkanını yakalayanlar açısından ise bu olay öz eleştiri olarak tanımlanır..

  6. yapılabilmesi için önceden oluşmuş bir özün varlığını şart koşan eylem.
  öz yoksa yapacak bir şey yok.

  7. insanın soru işaretlerinin çengelini kendi benliğine takabilmesi. değişime hazır olma hali.

  Eleştiri

  Herhangi bir kişiyi, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlışlarını dile getirerek göstermek amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Hedeflenen öğeyi doğru ve yanlış yönleriyle tanıtmayı amaçlayabileceği gibi, bu öğenin doğru tanıtılmasını sağlamayı ve bir değerlendirmeyi de hedef alabilir.Eleştiri yazan kimseye; eleştirmen, eleştirici denilmektedir.
+ Yorum Gönder