+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Pilotluk mesleğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pilotluk mesleğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
  Pilotluk mesleğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Pilotluk mesleğinin dezavantajları

  Beslenme düzensizliği: Özellikle uzun menzilli uçuşlar yapıp farklı bölgelerde yatıya kalan pilotların düzenli bir beslenmeleri olmadığı bilinmektedir. Varılan bölgenin otel ve restoranlarında, farklı baharat ve yağlar içeren yiyecek-içeceklerden kaynaklı besin zehirlenmeleri (seyahat ishalleri) en riskli durumdur.

  Sirkadien ritim düzensizliği: Özellikle sık sık kıtalararası uçuşlar yapan pilotların günlük biyolojik ritimleri de bozulur; jet-lag sivil uçuş ekipleri için neredeyse rutindir.

  Yorgunluk: Yoğun sezonlarda limitleri aşan ve aralarında yeterli dinlenme periyodu olmayan uçuş görevleri, kümülatif/kronik yorgunluğa ve tükenmişliğe neden olabilir.

  Kozmik radyasyona bağlı kanser: Kıtalararası ve yüksek irtifa uçuşlarında, özellikle güneşteki patlamalar sırasında daha yoğunlaşan kozmik radyasyon maruziyeti pilotlarda beyin, testis, mesane, meme, kolon, melanoma ve Hodgkin tipi kanserlere neden olmaktadır.

  Kabin havasından geçen hastalıklar: Kabin ve kokpitte sirküle eden havada, bazı hasta yolcuların nefeslerinden yayılan mikrobik ajanlar bulunabilir ve bunlar bazı hastalıklara neden olabilir.

  Tropikal hastalıkları: Tropikal bölgelerde sıtma, veba, kolera, tifo gibi hastalıklar zaman zaman salgınlar yapmaktadır.

  Dekompresyon hastalıkları ve hipoksi: Kabin basınçlama sistem arızası veya bir kabin parçasının kopması yüzünden basıncın birden düşmesi durumlarında, insanların uçaktan dışarı fırlamaları en kötü senaryodur ve yaşanmış olaylar vardır

  Dizoryantasyon ve illüzyonlar: Askeri havacılığa özgü sanılan vestibüler ve görsel illüzyonlar sivil havacılıkta da bazı kazaların nedeni olmaktadır.

  Avantajları..


  Bir pilotun dilinden..

  Açıkçası ben yaparken daha mutlu olabileceğim bir iş düşünemiyorum. Daha bir gün bile mutsuz gitmedim uçuşa. Hayatımızın düzensiz olduğu doğru aileniz ve/veya çevrenizin sizi tam olarak anlayabilmesi gerçekten güç. Ama bir şekilde dengeye geliyor. İnsanlar tatil yaparken pilotlar uçar insanlar çalışırken pilotlar tatil yapar. Sosyal hayatınızı buna göre planlarsınız.
 3. Ziyaretçi
  Bilgilendiriciydi konu sürükleyici ve açıklayıcı sağolun arkadaşlar
+ Yorum Gönder


pilot olmanın avantajları,  pilot olmanın dezavantajları,  pilotluğun avantajları ve dezavantajları,  pilotluğun dezavantajları,  pilot olmanın avantajları ve dezavantajları,  pilot olmanın faydaları