+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Tup bebek ve yan etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tup bebek ve yan etkileri
  Merhaba,ben tüp bebek yaptirdim.ilk gunlerde göğsümde şişlik dolgunluk vardi.ama 3-4gun sonra bu hasasiyyet yok oldu.simdi adet öncesi seklinde agrilar bile yok oldu.ama kasiklarda agri olmaga basladi simdi onlarda biraz hafifleme var.Acaba boyle once belirti olupta sonra hic belirti olmadan tüp bebek yontemi ile hamile kalan varmi lutfen biri cevaplasin.biri bilgilendirsin 2. Asel
  Bayan Üye

  Tup bebek ve yan etkileri

  Tüp bebek tedavisinde yan etkileri

  Her tedavi yöntemi gibi yumurtalıkların uyarılması ve yardımcı üreme tekniklerinin de riskleri vardır:
  1. Kullanılan ilaçlar nadiren baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, sıcak basması, sinirlilik ve bulantı gibi yan etkiler gösterebilirler.
  2. İlaçlara yumurtaların aşırı duyarlılık göstermesi sonucu hiperstimülasyon olarak adlandırılan bir tablo oluşabilir. Normalde bir grup hastada yumurtalık ve karın bölgesinde hafif ağrılar izlenebilir, ancak hiperstimülasyonda bu ağrılar çok artabilir ve karında sıvı birikimi, nefes almada zorluk gibi belirtilerin de eklenmesiyle tablonun şiddetine bağlı olarak hastaneye yatırılmaya kadar gidebilen bir durum ortaya çıkabilir. Hiperstimülasyon genel bakım altında zaman içinde kendiliğinden düzelir. Gebelik oluştuğu durumda ise düzelme süresi biraz daha uzar.
  3. Dış gebelik, rahim içine verilen embriyoların rahim dışına yerleşmesiyle oluşur. Nadir görülür, düşük seviyelerde ancak pozitif sınırda giden kan testleri, ağrı gibi belirtilerle ve rahim içinde kese görülmemesi ile teşhis konularak medikal tedavi yapılır, daha ilerlemiş durumlarda ise laparoskopik olarak tedavi edilir.
  4. Çoğul gebelik, tüp bebek tedavisi sonrası normal gebeliklere oranla daha sık görülür. Bunu engellemek için transfer edilen embriyo sayısı kalitesine göre 2 veya 3 ile kısıtlanmaktadır.

  5. Başarısız bir tüp bebek uygulamasını takip eden dönemlerde adet düzensizlikleri görülebilir.
  6. Son derece nadirde olsa yumurta toplama işlemi sonrasında damar yaralanmalarına bağlı batın içi kanama veya işlemin bitmesinin ardından pelvik enfeksiyon izlenebilir.
+ Yorum Gönder