+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Birleşmiş milletler genel sekreteri kaç yıl süreyle seçilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Birleşmiş milletler genel sekreteri kaç yıl süreyle seçilir
  birleşmiş milletler genel sekreteri kaç yıl süreyle seçilir 2. Asel
  Bayan Üye

  birleşmiş milletler genel sekreteri kaç yıl süreyle seçilir


  Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, Birleşmiş Milletler'in (BM) başlıca organlarından biri olan Birleşmiş Milletler Sekreterliği'nin bağlı olduğu makam. 2007'den beri BM Genel Sekreterliği görevini Güney Koreli kukla Ban Ki-moon yürütmektedir.

  Genel Sekreter, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin önerisi üzerine beş yıllık bir dönem için atanır, görev süresi uzatılabilir. Genel Kurul'a BM çalışmaları üzerine yıllık rapor sunar; uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olarak değerlendirdiği durumlarda Güvenlik Konseyi'ni uyarabilir; uluslararsı anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapabilir. Çalışmalarını New York'taki BM binasında yürüten genel sekreter aynı zamanda BM'nin Cenevre'deki bürosunun çalışmalarını da denetler. Genel sekereter ayrıca Birleşmiş Milletler'in gayri resmi olarak sözcüsü ve liderliğini görevini de üstlenir.
+ Yorum Gönder


bm genel sekreterini kim seçer