+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Uşak ilçesinin nüfusunun az olmasının nedeni nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uşak ilçesinin nüfusunun az olmasının nedeni nedir
  uşak ilçesinin nüfusunun az olmasının nedeni nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  uşak ilçesinin nüfusunun az olmasının nedeni nedir

  1-Doğal Etkenler
  a-İklim özellikleri: Doğal etkenlerin en önemlisidir. İklimin uygun olduğu fazla soğuk ve kurak olmayan yerler yerleşime uygundur. Buna karşılık çok soğuk olan ve az yağış alan yerler, yerleşmeye ve yaşamaya uygun değildir. Buralarda nüfus çok seyrektir.
  b-Yer şekilleri: Dağlık alanlar ve arazinin engebeli olduğu yerler yerleşmeye elverişli değildir. Düz alanlar ve ovalar ise yerleşmeye daha elverişlidir.
  c-Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu yerlerde geniş tarım alanları olduğu için buralarda nüfus yoğundur. Toprağın verimsiz olduğu yerlerde ise nüfus çok seyrektir.

  2-Beşeri Etkenler
  a-Sanayi: Ülkemizde sanayinin gelişmiş olduğu yerler en sık nüfuslu alanlardır. Buralar aynı zamanda en fazla göç alan yerlerdir.
  b-Ulaşım: Ticaretin gelişmesini sağlayan en önemli faktör ulaşımdır. Ulaşımın geliştiği kentlerde sanayi de çok gelişmiştir. Bu yüzden ulaşımın geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Ayrıca verimli tarım alanlarının, yer altı kaynaklarının ve turizmin geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu çok fazla olmaktadır.

  Ülkemizdeki nüfusun büyük kısmı verimli tarım alanları olan kıyı ovalarında toplanmıştır.
  İç kesimlerde de düz alanların bulunduğu yerlerde nüfus kalabalıktır. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde genellikle ulaşım, ticaret, sanayi ve tarım gelişmiştir. Nüfusun seyrek olduğu yerler ise engebeli ve dağlık alanlar ile ulaşım, ticaret, sanayi ve tarımın gelişmediği yerlerdir.
  Sık nüfuslu yerler: Marmara denizi kıyıları, Ege Bölgesi’nin kıyı kesimi ve çöküntü ovaları, Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova çevresi, Karadeniz Bölgesi’nde Doğu Karadeniz kıyıları ile Batı Karadeniz’in batısıdır. Ayrıca Ankara, Eskişehir, Gazi Antep ve Diyarbakır yoğun nüfuslu illerdir.
  Seyrek nüfuslu yerler: Karadeniz Bölgesi’nin dağlık alanları ve Doğu ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük kısmı, İç Anadolu Bölgesi (Yukarı Sakarya Bölümü hariç), Toros dağları, Güney Ege kıyıları, Yıldız dağları, Biga yarımadası ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimleridir.
 3. Ziyaretçi
  yha değişik kısa ve öz bir ceavap verin ltfen
 4. IŞILAY
  Devamlı Üye
  uşak ilçesinin nüfusunun az olmasının nedeni şunlardır:


  1- Sanayi faliyetleri çok azdır
  2-İklim kolşulları tarıma el verişli degil
  3-Geçim Kaynagı Hayvancılık
  4-Yerşekilleri bakımından engebeli ve dağlık
  5-Nufus bakımından ekonomi durgun
  6-Civarında ondan büyük sehirler mevcut

+ Yorum Gönder


uşak ilinin nüfusu neden azdır,  uşak nüfusu neden azdır,  uşakın nüfusu neden azdır,  uşağın nüfusu neden azdır,  uşak neden az nüfusludur,  uşak ın nüfusu neden azdır