+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Powerpoint sunum örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Powerpoint sunum örnekleri
  powerpoint sunum örnekleri 2. Asel
  Bayan Üye

  powerpoint sunum örnekleri

  PowerPoint Sunum Hazırlamak

  Powerpoint’te tek bir slaytın üzerinde bir çok kereler resimler, yazılar gelip gidebilir. Peki tek bir slaytın üzerinde ne kadar çok malzeme kullanabilirsiniz ? Bildiğim kadarıyla bir sınırı yok. Belki tüm sunumu tek slaytta da halledebilirdiniz. Ama bu tarz çalışırsanız, sonradan bir şeyleri düzeltmek veya ekleme çıkarmalar yapmak istediğinizde (ki sıklıkla gerekecektir) ya cehennem ızdırabı ile karşılaşacaksınız ya da bu masum talebiniz için artık çok geç demektir. Düzeltmek üzere o slaytı açtığınızda üst üste binmiş yığınla resim ve yazı –acı gerçeği- ile karşılaşırsınız. Bu karmaşa arasından aradığınız malzemeye ulaşabilmeniz bile çoğu zaman mümkün olmayacaktır.

  Dolayısıyla kural şu olmalıdır:
  Tek bir slay üzerinde, hiçbir şeyin üst üste gelmeyeceği kadar malzeme kullanın. Bir resim öncekinin yanına gelecekse aynı slayt olabilir, ama yeni resim (veya yazı) öncekinin yerine geçecekse (üzerine binecekse) o artık başka slayt olsun.

  Dosya Büyüklüğü

  Daha 4-5 sene öncesine kadar bilgisayarlarda ciddi derecede yer, işlemci ve hafıza sorunları yaşanır, dosyalarınızın boyutunun küçük ve çalışma performanslarının olabildiğince düşük olmasına büyük önem verilirdi. Bu kaygılar o derece önemliydi ki, uzun süredir bilgisayar kullanmakta olan pek çok insanın, deyim yerindeyse genlerine işlemiştir desek yeridir. Hala ezici çoğunluğumuz büyük boyutlu dosyalardan delice korkarız.

  Oysa yukarıda saydığımız sorunların hepsi tarih olmuştur. Bu kaygılarla ihtiyacınız olandan feragat etmeye artık hiç mi hiç gerek yoktur. Ben gösterinin akışını ağırlaştırmadığı sürece dosya boyutu ile artık hiç ilgili değilim. Örnek sunumumuzun içinden alındığı orijinal Eğiticinin Eğitimi ppt dosyası tam 217 slayttan oluşuyor ve 50 Mb’ınn üzerinde bir yer kaplıyor. Sorun değil, nasıl olsa internette yayınlanmak veya e-posta ile dağıtılmak üzere yaratılmadı. Ama eğer sunumunuzu CD veya flash bellek üzerinde götürüyor ve bulunduğunuz ortamın bilgisayarlarından yararlanıyorsanız o takdirde yine de dikkat etmenizde fayda var.
+ Yorum Gönder