+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Çoklu zeka kuramı ile uyumlu kavram haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çoklu zeka kuramı ile uyumlu kavram haritası
  çoklu zeka kuramı ile uyumlu kavram haritası 2. Asel
  Bayan Üye

  çoklu zeka kuramı ile uyumlu kavram haritası

  Çoklu Zeka Kuramı

  çoklu zeka kuramı.gif.

  Çoklu zeka kuramının temel düşünce yapısı aşağıdaki özellikleri içerir:

  1. Çoklu zeka kuramına göre çok sayıda zeka alanı vardır.
  2. Zekalar çeşitli biçimlerde gösterilebilir.
  3. Zeka profilleri kişiye özgüdür.
  4. Zekalar güçlendirilebilir.
  5. Bir öğrenmeyi gerçekleştirmenin çeşitli yolları vardır.

  Çoklu Zeka Alanları
  Sözel, Dilsel Zeka
  Sözel-dil zekası, bir bireyin kendi diline ait kavramları etkili bir biçimde kullanabilmesi kapasitesidir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma ile iletişim sağlayarak, bu zekanın en belirgin özellikleri kullanılır. Dil zekası iletilenin bireysel olarak algılanmasını sağlar.

  Mantık- Matematik Zekası
  Bu zeka biçimi gelişmiş olan insanlar nesneleri tanımlamada, analiz etmede ve problem çözmede başarılıdırlar. Rakamlarla araları iyidir. Bulmacalar, şekiller ilgilerini çeker.

  Görsel Uzamsal Zeka
  Görsel/Uzamsal zeka, resimler ve imgeler zekası ya da görsel dünyayı doğru olarak algılama ve kişinin kendi görsel yaşantılarını yeniden yaratma kapasitesidir. Zihinlerinde resimler yaratır ve bunları çizerler. Harita okuma, çizim, resim ve heykel yapımı ile uğraşabilirler.

  Müzik Zekası
  Gardner düzenli olarak müzikle bir arada olan her insanın beste yapma, şarkı söyleme ve enstrüman çalma gibi müzikal etkinliklerde sahip olduğu bazı becerilerle başarılı olabileceğini belirtmektedir. Bu zekası gelişmiş bireyler notalara karşı duyarlı olurlar, müzik kulakları gelişmiştir.

  Bedensel Zeka
  Spor yapmayı dans etmeyi severler, el göz koordinasyonları, vücut kontrolleri iyidir. Beden dillerini sağlıklı biçimde kullanmaya yatkındırlar.

  Sosyal Zeka
  Bu zeka çevredeki bireylerle iletişim kurma, onları anlama, bu kişilerin ruh durumlarını ve yeteneklerini tanıma gibi davranışlara işaret eder. Arkadaş gruplarıyla vakit geçirmekten hoşlanırlar. İyi bir dinleyici olabilirler.

  İçsel Zeka
  Kendine ilişkin farkındalıkları artmış, duygu ve düşüncelerini anlamlandırabilen bireylerdir. Meditasyon gibi içe dönük faaliyetlerden hoşlanırlar. Kendileriyle barışıktırlar.

  Doğa Zekası
  Bu zekası gelişmiş bireyler doğayla iç içe yaşamayı, doğa yürüyüşlerini severler. Diğer canlılara karşı hassas ve meraklıdırlar.

  Görüldüğü gibi IQ testlerine dayanılarak yapılan “zeki” tanımı yavaş yavaş gerilerde kalmıştır. İnsan sürekli olarak kendi potansiyelini ve gerçek yeteneklerini keşfetme arayışındadır. Arayışlar da beraberinde yepyeni kuramlar getirmektedir.  Uyumlu Zeka Kavram Haritası

  uyumlu kavram harita.png
+ Yorum Gönder


çoklu zeka kuramı,  matematik kavram haritası,  spor ile ilgili zihin haritası,  oyun ve spor ile ilgili zihin haritası,  çoklu zeka kuramı kavram haritası,  çoklu zeka kuramı ile ilgili kavram haritası