+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Ulusal saat dilimleri nasıl oluşturulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ulusal saat dilimleri nasıl oluşturulmuştur
  ulusal saat dilimleri nasıl oluşturulmuştur 2. Asel
  Bayan Üye

  ulusal saat dilimleri nasıl oluşturulmuştur

  Ulusal Saat Hakkında


  Saat Dilimleri (Uluslararası Saat)

  Saat dilimi, herbiri yaklaşık 15 derecelik boylama göre dizilmiş, Greenwich, İngiltere'den başlayan, insanların bulundukları bölgede ve dünyanın başka bir bölgesinde saatin kaç olduğunu öğrenmelerine yardım etmek için oluşturulan coğrafi yer küre dilimleridir.
  Saat Dilimleri genellikle hükümetler veya bazı astronomi enstitüleri tarafından belirlenirler ve 3 veya 4 harfle gösterilirler.
  Bilim ve tekniğin hızla gelişmesiyle ülkeler arası ekonomik ve siyasi ilişkilerin artması, buna bağlı olarak iletişimin hızlı olması uluslararası saatin doğmasına yol açmıştır. Bu sebeple saat dilimleri oluşturulmuştur. Dünya üzerinde 24 saat dilimi vardır.
  Ülkeler arasında her alanda gelişen ilişkilerde, saat farklılıklarından ortaya çıkan karışıklıkları önlemek amacıyla uluslararası saat ayarlamalarına gidilmiştir. Kendi ekseni etrafında bir tam turunu 24 saatte tamamladığı için Dünya, 24 saat dilimine ayrılmıştır. 360 meridyen yayı olduğuna göre, her saat diliminden 15 meridyen geçmektedir (360:24=15).
  Buna göre her saat diliminin (veya her 15 meridyenin) merkezindeki boylamın yerel saati esas alınarak o saat diliminin ortak saati olarak kullanılır. Bu saat diliminin geçtiği her ülke, esas alınan saat ayarı kullanır.
  Uluslararası saat ayarlamaları şöyle yapılmıştır.
+ Yorum Gönder