+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İstanbul'un tabelaları hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstanbul'un tabelaları hakkında bilgi
  istanbul'un tabelaları hakkında bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  istanbul'un tabelaları hakkında bilgi

  İstanbul’u Tabeladan Okumak

  Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın hazırladığı ve İstanbul’un yeni tabela konseptini meraklılara sunan “İstanbul’u Tabeladan Okumak” sergisi Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’la birlikte gerçekleştirilen tanıtım gezisi eşliğinde Garanti Galeri’de açıldı.

  26 Haziran – 21 Temmuz 2007 tarihleri arasında izlenebilecek olan sergide İstanbul’a kendine has bir karakter katma düşüncesiyle yola çıkılarak belirlenen İstanbul’un yeni sokak tabelaları, apartman numaralarının tasarlanma süreci ve sonuçları meraklılara sunuluyor.

  Sergi açılışında projeyi anlatan Bülent Erkmen ve Aykut Köksal, projenin gelişim aşamaları, hareket noktaları ve tasarımları hakkında detaylı bilgi verdi.

  Tasarım Konsepti
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebiyle başlatılan projede kentin bilgi veren öğelerinin hem bu kente özgü bir tipolojiye sahip olması hem de yerel farklarına göre birbirinden ayrışarak bölgelere göre özelleşebilmesi hedeflendi. Tabelaların hepsinde zemin rengi kırmızı kullanılarak tabelaların bir bütünün parçası olması sağlanırken tabelaların alt kısmında bulunan semt isimlerinin arka fonunda her semte özgü farklı bir renk kullanılarak bölgenin ayırt edilmesi sağlandı. Böylelikle tabelaların kente kimlik verici bir öğe olarak değerlendirilmesi sağlandı.

  Ayrıca tabelalara özgü, İstanbul’a özgü yeni bir yazı karakteri geliştirilerek tabelaların istanbul’la özedeşleşebilecek ayırıcı bir özelliğe sahip olması amaçlandı.

  Şimdiden İstanbul’un çeşitli semtlerinde yerini almaya başlayan tabelalar ve sokak numaraları yakın zaman içerisinde tüm semtlere uygulanacak.
+ Yorum Gönder