+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Karikatürün evrenleşmesini hızlandıran unsurlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karikatürün evrenleşmesini hızlandıran unsurlar nelerdir
  karikatürün evrenleşmesini hızlandıran unsurlar nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  karikatürün evrenleşmesini hızlandıran unsurlar nelerdir

  karikatürün evrenleşmesini hızlandıran unsurlar hakkında bilgi

  Üzerinde yaşadığımız gezegende zaman diye tanımlanan, milyar yıllarla anılan bir kavram kapsamında kısacık bir zaman dilimini, bir yüzyılı geride bıraktık.

  Bu yüzyılda evrimler, devrimler, karşı devrimler, savaşlar, barışlar, yokolan devletler, kurulan devletler oldu. İnsanlık sürdü, sürüyor.

  İnsanın yaşamı düşünme, algılama, yorumlama yeteneği ve isteği geçen yüzyılda da iletişim araçlarının hızla gelişmesine neden oldu.

  Bir iletişim aracı olan karikatür yüzyılın başında, çizilen bir resmin altına yazılan kısa bir fıkradan oluşuyordu.

  Resim sanatının gelişimi, özellikle resimde çizginin öne çıktığı resim akımları karikatür sanatını da etkiledi.

  Saul Steinberg’in öncülüğünde karikatürden yazı kalktı ve karikatür salt çizgiyle anlatım yapan bir sanat dalı oldu.

  İletişim araçlarının ve baskı tekniklerinin gelişimi de karikatür sanatının evrensel bir dil olmasını sağladı.

  Bu yüzyılın önemli özelliklerinden biri olan tüketim anlayışının değişimi, karikatür sanatını da etkiledi. Konuşma balonları içindeki yazılı espriyi çizgiyle bütünleyen, okunup anında tüketilen karikatürlerin yeraldığı mizah dergileri yaygınlaştı.

  Ancak yüzyılın sonunda, çizgiyle anlatım yapan karikatür de, okunan karikatür de kendini yineleyerek karikatür sevenleri karikatürden soğuttu.

  Bunda küreselleşme denilen yeni dünya görüşünün tekdüze kültürünün büyük etkisi oldu.

  Oysa karikatürün yaygınlaşması için her gün gelişen iletişim olanakları, özellikle internet gibi bir ortam ve çizilecek çok şey var.

  Beyin uzmanlarına göre, yazısız karikatürü anlamak için beynin iki lobunun da kullanılması gerekiyor. Yazı destekli, okunan karikatürün anlaşılması için beynin tek lobunu kullanmak yeterli oluyor.

  Yeni yüzyılda, yeni karikatürcülerle, yeni anlatım biçimleriyle karikatür de kendini yenileyecek ve insanları beyinlerinin iki lobunu da kullanmaya zorlayarak onların ortak dili olmayı sürdürecektir.
+ Yorum Gönder