+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Ulu önder Atatürk ve ulusumuz Cumhuriyet i kurmak için neler yapmışlardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ulu önder Atatürk ve ulusumuz Cumhuriyet i kurmak için neler yapmışlardır
  Ulu önder Atatürk ve ulusumuz Cumhuriyet i kurmak için neler yapmışlardır 2. Asel
  Bayan Üye

  Ulu önder Atatürk ve ulusumuz Cumhuriyet i kurmak için neler yapmışlardır

  Ulu önder Atatürk ve ulusumuz Cumhuriyet hakkında bilgi

  Atatürk, Birinci Dünya Savaşından sonra yabancı devletlerce işgal edilen vatan topraklarını, kurduğu milli ordularla kurtaran, hem Türkiye Cumhuriyetini kuran, hem de yaptığı reformlar ve koyduğu ilkelerle onu güçlü ve modern bir ülke yapan komutan ve devlet adamıdır.

  O, yabancı orduların ülkemizi işgalini kabul etmemiş, 19 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul'dan Samsun'a gelerek Milli Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmıştır. Daha sonra Erzurum ve Sivas Kongrelerini toplayarak Türk Milletini bu mücadeleye çağırmış, 23 Nisan 1920'de Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisini Kurmuştur.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararları ve Atatürk'ün direktifleri ile toplanan ve eğitilen düzenli ordularla İnönü ve Sakarya Savaşları kazanılmış, O'nun bizzat yönettiği 30 Ağustos 1922'deki Büyük Taaruzla da düşman denize dökülmüştür. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edilmiş; Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Atatürk, kurtardığı vatanın ve kurduğu yeni Türk Devleti'nin Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

  Bu nedenlerle biz her yıl bu önemli tarihlerden,
  19 Mayıs'ları Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan'ları Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos'ları Zafer Bayramı 29 Ekim'leri de Cumhuriyet Bayramı
+ Yorum Gönder


atatürk ulusumuz için neler yapmıştır,  atatürk ulusumuz için neler yapmıştır kısaca,  atatürk ulusumuz için neler yaptı,  atatürk ulusumuz için ne yapmıştır,  atatürk ulusumuz için neler yapmıştır kısa,  atatürk ulusumuz için ne yaptı