+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Destan Türünün Özellikleri 10 Madde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Destan Türünün Özellikleri 10 Madde
  Destan Türünün Özellikleri 10 Madde 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Destan Türünün Özellikleri

  DESTAN  Destanlar, kökü tarihe dayanan, ilhamını tarihten alan bir halk edebiyatı verimi olduğundan, Türk milletinin tarihten önceki çağlarda yaşayış ve inanışlarını destanlarda, olduğu gibi bulabiliriz.

  Destanlar, milletlerin zihinlerinde derin etki bırakan savaş, göç, afet, kıtlık gibi olayların etkisiyle söylenmiş, halk arasında kendiliğinden oluşan uzun manzum hikâyelerdir.

  Destanlar sadece eski, köklü bir tarihî geçmişi olan milletlere özgüdür. Bir millet büyük olaylar, savaşlar v.b. yaşamamışsa destanı oluşmaz.

  Sözlü edebiyatın en önemli kaynağı destanlardır. Dünya edebiyatları içinde destanlar yönüyle en zengin edebiyat, Türk edebiyatıdır. Diğer milletlerin bir veya iki destanı varken Türklerin bunlardan fazla destanı vardır.

  Destanların Özellikleri:

  Toplumun ortak görüşlerini yansıtması  Olağanüstü özellikler taşıması  Kişilerinin seçkin olması (Kral, Han, Hakan, vb.)  Sade ve ulusal dilde söylenmiş olması  Ulusal nazım ölçüsüyle söylenmiş olması  Oldukça uzun olması  Konuları bakımından savaş, deprem, yangın, mizah, ünlü kişilerin yaşamları şeklinde sıralanabilmesi
 3. Ziyaretçi
  bu yazılan metin bizim okulda yapılan konuları anşatıyo super bılgıler edındım
+ Yorum Gönder


destan türünün özellikleri,  destan türünün özellikleri maddeler halinde,  destanın özellikleri maddeler halinde,  destan özellikleri maddeler halinde,  destanların özellikleri maddeler halinde,  destan turunun ozellikleri