+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Glikoliz reaksiyonlarının başında harcanmasının nedenini açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Glikoliz reaksiyonlarının başında harcanmasının nedenini açıklayınız
  Glikoliz reaksiyonlarının başında harcanmasının nedenini açıklayınız 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap Glikoliz reaksiyonlarının başında harcanmasının nedenini açıklayınız


  Glikoliz, glikozun enzimlerle pirüvik asite (pirüvat) kadar yıkılması olayıdır. Bütün canlılarda glikoliz reaksiyonları aynı şekilde gerçekleşir çünkü olaylar için tüm canlılarda aynı enzimler görevlidir. Başlangıçta glikozu aktifleştirmek için 2 ATP(Adenozin tri fosfat) harcanır. Reaksiyonlar sırasında 4 ATP(Adenozin tri fosfat) oluşturulur. 2 NADH meydana gelir. Oluşan NADH'lar oksijenli solunumda elektron taşıma sistemine aktarılır ve her birinden üçer ATP elde edilir. Oksijensiz solunumda ise NADH'lar son ürün evresinde tekrar yükseltgenerek bir sonraki glikoliz olayında kullanılır.Kısacası glikolizde substrat düzeyinde fosforilasyonla 4 ATP(Adenozin tri fosfat)üretilir.Ve 2ATP harcandığı için net kazanç 2 ATP(Adenozin tri fosfat)'dir.Ancak oluşan 2NADH iyonundan dolaylı olarak 6 ATP(Adenozin tri fosfat)ETS'den kazanılır.
  Glikolizde dikkat edilecek noktalardan biri de Fosfofruktokinaz enziminin katalizlediği Fruktoz 1,6 bifosfat'tan Gliseraldehit 3-fosfat ve Dihidroksiaseton fosfat oluşumudur. Zira bu basamak geri dönüşümsüz hız kısıtlayıcı basamak olup insülin,glukagon ve epinefrin hormonlarının kontrolünde aktive veya inaktive olur.
  Pirüvik asitin oluşturulmasına kadar kullanılan substratlar bütün canlılarda aynıdır (bazı kemosentetikler hariç). Bu bilgi canlılarda glikoliz reaksiyonlarını kontrol eden kalıtsal yapı ve enzim benzerliğini kanıtlar.
+ Yorum Gönder