+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Üreticilerin tüketicilerin ayrıştırıcıların özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üreticilerin tüketicilerin ayrıştırıcıların özellikleri
  üreticilerin tüketicilerin ayrıştırıcıların özellikleri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Madde ve Enerji Akışında Üretici, Tüketici ve Ayrıştırıcı İlişkileri

  Çevrenin canlı ve cansız öğeleri arasındaki ilişkilerde enerji önemli bir etkendir. Enerjinin temel kaynağı güneştir. Güneş enerjisi, bitkiler tarafından kimyasal enerjiye dönüştürülerek besinlerin yapısına katılır. Canlılar ototrof, heterotrof ve hem ototrof hem heterotrof olarak beslenirler. •Ototrof canlılar, kendi besinlerini kendileri üretir ve depo etme yeteneğine sahiptirler. Bu ne

  Çevrenin canlı ve cansız öğeleri arasındaki ilişkilerde enerji önemli bir etkendir. Enerjinin temel kaynağı güneştir. Güneş enerjisi, bitkiler tarafından kimyasal enerjiye dönüştürülerek besinlerin yapısına katılır.
  Canlılar ototrof, heterotrof ve hem ototrof hem heterotrof olarak beslenirler.
  •Ototrof canlılar, kendi besinlerini kendileri üretir ve depo etme yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle ototrof canlılara üreticiler de denir. Enerjiyi güneş ışığından sağlayan canlılara fotosentetik ototrof denir. Kendileri için gerekli olan enerjiyi bazı inorganik bileşiklerin oksidasyonundan sağlayan organizmalara kemosentetik ototrof canlılar adı verilir.
  •Heterotrof organizmalar, besinlerini ortamdan hazır alır. Ototrof canlıları ve çürümüş organik maddeleri besin olarak kullanan heterotroflara, hazır besinleri tükettikleri için tüketiciler de denir. Heterotroflar beslenme özellikleri bakımından üçe ayrılırlar:
  Holozoik: Besinlerini katı parçacıklar halinde alanlar
  Simbiyoz: Birlikte yaşayanlar
  Saprofit: Çürükçül yaşayanlar
  Ayrıştırıcılar ölü bitki ve hayvan kalıntılarıyla, organik artıkların üzerine enzimler salgılayarak bu maddeleri parçalar ve kendileri için gerekli olan organik maddeyi bünyelerine alırlar. Ayrıştırıcıların yaptıkları bu beslenme şekline saprofit (çürükçül) beslenme denir.
+ Yorum Gönder


üreticilerin özellikleri,  ayrıştırıcıların özellikleri,  üreticiler tüketiciler ayrıştırıcılar,  kimya ayrıştırıcılar,  Tuketici ayristirici ve üretici canlilarin ozellikleri,  tuketici uretici ayristirici canlilarin ozellikleri