+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Bazı deri hastalıkları ve tedavileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bazı deri hastalıkları ve tedavileri nelerdir
  bazı deri hastalıkları ve tedavileri nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  bazı deri hastalıkları ve tedavileri nelerdir hakkında bilgi


  Deri hastalıkları fiziki sebeplerle (kesici ezici vb. cisimler ile kimyasal maddeler gibi) oluşabildiği gibi parazitler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları mantar hastalıkları ile pire ve kene gibi parazitlerin ısırmalarından meydana gelen deri bozukluklarıdır. Deri iltihaplanmalarına yol açan bazı mikroorganizmalar da derideki herhangi bir yaranın üzerine kolayca yerleşebilir. Alerjik deri hastalıkları arasında ise kurdeşen ve egzama sayılabilir. Bazı deri hastalıklarının teşhisinde dermatoskop adı verilen cihaz kullanılır.
  Dermatoskop:
  Açık tene sahip ve vücudunda çok sayıda ben bulunan kimselerle daha önce aile üyelerinden biri deri kanserine yakalanmış kişilerin vücutlarındaki güneş lekeleri ve benler dermatoskop ile incelenir. Dermatoskop ile yapılan inceleme sonucunda risk altında olduğu belirlenen kişilere ya ilaç tedavisi uygulanır ya da cerrahi müdahalede bulunulur.

  Derinin vücudun dışını tamamen kaplayan en büyük duyu organımızdır.
  Derinin görevi vücut ısısını ayarlamak solunuma ve boşaltıma yardımcı olmak vücudu dış etkilerden korumaktır.
  Derinin üzerinde dokunmayı basıncı ağrıyı sıcağı vb. duyuları algılayan almaçların verdır
+ Yorum Gönder