+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İnce bağırsaktaki emilim olayı hakkında bilgi verin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnce bağırsaktaki emilim olayı hakkında bilgi verin
  İnce bağırsaktaki emilim olayı hakkında bilgi verin 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İnce bağırsaktaki emilim olayı hakkında bilgi


  En küçük yapı birimlerine kadar parçalanmış moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesine emilim denir

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  İnce Bağırsağın Yapısı ve Görevleri


  Yağların kimyasal sindirimi burada başlar. İnce bağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesi olayına emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür.

  İnce Bağırsak 7- 8 m. Uzunluğunda, 2–3 cm genişliğinde olup, mide kapısından sonra gelen kısımdır. Yapısı mide gibi üç katlıdır: En dışta periton (zar), ortada kaslar, en içte bağırsak epiteli bulunur. İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir.

  İnce bağırsağın ana görevleri besinlerin sindirim ve emilimi, su ve tuz emilimi ve elektrolit ve su sekresyonudur. İncebağırsağın fonksiyonel birimi villus ve kript ünitesidir. İncebağırsak motilitesi karıştırıcı ve ilerletici hareketlerden oluşur. Emilimin olmadığı dönemde meydana gelen motor kompleksler ince bağırsak içeriğinin kolona doğru ilerletilmesini sağlar.turkeyarena.com Nörojenik ve myojenik nedenlerle meydana gelen ince bağırsak motilite bozuklukları kronik intestinal pseudoobstüksyon tablosuna neden olabilir.

+ Yorum Gönder


ince bağırsaktaki emilim olayı,  ince bağırsaktaki emilim olayı kısaca