+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Pankreas öz suyunun görevi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pankreas öz suyunun görevi nedir
  Pankreas öz suyunun görevi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Pankreas öz suyunun görevi nedir

  Pankreas özsuyu; proteinlerin,karbonhidr atların ve yağların kimyasal sindirimini gerçekleştiren enzimler içerir

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Pankreas ne işe yarar, pankreasın görevleri, pankreas öz suyu ne işe yarar yararı ve görevi nedir?


  Pankreas’ın iç ve dış salgı görevleri vardır. İç salgı görevini Langerhans adacıkları denen salgı hücreleri yapar. Bunların salgıladığı insülin, glukozun metabolizmasında en önemli rolü oynar ve yetersizliği şekerli diyabete neden olur. Dış salgı görevi akinus keseciklerine aittir. Bu salgı kesecikleri, pankreas özsuyu denen ve onikiparmak bağırsağına dökülen alkali bir sıvı salgılar. Sıvı içinde, yiyeceklerden alınan glikojen ile nişastayı ayrıştırarak oligasakaritleri oluşturan amilopsin;oligasakaritleri monosakarite dönüştüren maltaz; mide pepsinlerinin etkisindeki proteinleri aminoasitlere ayrıştıran tripsin enzimi; kazein, jelatin ve keratini hidrolize eden, tripsinin etkinleştirdiği kimotripsin enzimi; yağları hidrolize ederek, yağ asitleri ve gliseritleri oluşturan steapsin olarak anılan bir lipaz vardır.

  Salgı miktarı

  Yetişkinlerde, günde 800-900 cm³ pankreas özsuyu salgılanır. Pankreasın salgıladığı bu öz suyu lipaz, amilaz ve tripsinojendir. Tripsinojen protein, lipaz yağ ve amilaz da karbonhidratların sindirimini gerçekleştiren salgılardır (enzimlerdir).


+ Yorum Gönder


pankreas öz suyu ne işe yarar,  pankreas öz suyu,  pankreas oz suyu,  pankreas oz suyunda bulunan e,  pankreas öz suyunda neler bulunur