+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Gaz olmasaydı ne olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gaz olmasaydı ne olurdu
  gaz olmasaydı ne olurdu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  gaz olmasaydı ne olurdu hakkında bilgi

  Bugün kullanıdığımız bir çok temel alaetler olmazadı en basitinde buharlı makineler üretilemeyecekti o nedenlede sanayi devrimi olmayacak üretilen mallar buharlı trenlerle veya gemilerle hızlıbir şekilde üretilemeycekti Düdüklü tencereler olmayacaktı mesela açık hava basınçı olmayacaktı buda bizim rahat nefes almamızı engellerdi

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Hava Olmasaydı Ne Olurdu? Hava Olmasaydı Neler Olurdu?  Hava tüm canlılar için hayati öneme sahiptir. Hayvanlar bitkiler ve insanlar havasız bir ortamda yaşayamazlar. Yerküreyi saran gaz kütlesine atmosfer adı verilmektedir. Atmosferdeki hava tabakasının kalınlığı 150 km'dir. Atmosferin diğer adı da hava küredir. Bunun sadece 12km'si canlıların yaşamasına elverişlidir. Yeryüzünden uzaklaştıkça hava tabakasının yoğunluğu azalır. Atmosfer yerkürenin etrafında adeta düzenleyici ve koruyucu bir örtü şeklindedir.

  Havada bulunan gazları üç grupta toplayabiliriz:

  Havada devamlı bulunan ve çoğunlukla miktarları değişmeyen gazlar (azot oksijen ve diğer asal gazlar)
  Havada devamlı bulunan ve miktarları azalıp çoğalan gazlar (karbondioksit su buharı ozon)
  Havada her zaman bulunmayan gazlar (kirleticiler)

  Kuru havayı oluşturan temel gazlar:

  Gaz Formül Oran

  Azot N2 78.084
  Oksijen O2 20.946
  Argon Ar 0.930
  Karbondioksit CO2 0.034
  Hava direnci hava içerisinde hareket eden cisimlere hava tarafından uygulanan ters yönlü sürtünmeden kaynaklanan kuvvettir. Hava herhangi bir cisme her yönden baskı yaparak değişik yönlerden farklı kuvvetler uygular.
  Baskı uygulanan cismin yoğunluğu eğer havanınkinden düşük ise (uçan balonlarda olduğu gibi) bu durumda havanın kaldırma kuvveti nedeniyle cisim yukarı doğru yükselir.
  Havanın bu kaldırma kuvvetinden uçaklarda faydalanmaktadır. Özellikle motorsuz uçaklar (planör) havanın kaldırma kuvveti sayesinde havada kalarak uçuşlarını gerçekleştirmektedirler.

  Hava direncinden olumlu olarak yararlanan diğer bir araç paraşütlerdir. Hava direnci olmasa paraşüte yeteri kadar hava vurmaz böylece daha hızlı şekilde yere doğru inerdi.

  Hava direnci olmasaydı bazı araçlar daha rahat giderek yakıt tüketimini azaltacaktır. Bazı savaş uçakları özellikle uçak gemilerine inenler yavaşlamak için arkalarında açılan paraşütü kullanır. Hava direnci olmasaydı uçaklarda yön kontrolü olmaz daha hızlı ve daha kontrolsüz bir şekilde inerdi.
  Bazı yelkenli teknelerde de havadan yararlanamayıp hareket edemeyecekti.

  Hava yaşamamamız için ne kadar gerekli ise hava direnci de birçok uygulamalar için o kadar gerekli bir güçtür.

+ Yorum Gönder


gaz olmasaydı ne olurdu