+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İstanbulun fethi ile rönesans arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstanbulun fethi ile rönesans arasında nasıl bir ilişki vardır








  istanbulun fethi ile rönesans arasında nasıl bir ilişki vardır







 2. Ayşe
  Yeni Üye





  istanbulun fethi ile rönesans arasında nasıl bir ilişki vardır hakkında bilgi

  İstanbul'un fethi dünya tarihi açısından önemli sonuçlara neden olmuştur.İstanbul'un fethi ile ortaçağ kapanmış,yeniçağ başlamıştır.Derebeylik sistemi çözülmüştür.İstanbul'dan avrupa'ya giden bizanslı bilim adamları rönesans ve reform hareketlerinin avrupa'da başlamasında etkili olmuşlardır.

  Rönesans yeniden doğuş anlamında kullanılmaktadır.Kısacası rönesans adı verilen ve sanat,edebiyat,bilim ve felsefe gibi alanlarda görülen gelişmeler,istanbul'un fethi ile avrupaya taşınmıştır.





 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  İstanbulun Fethi İle Rönesansın Başlaması Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

  İstanbul'un fethi Avrupa'da büyük yankı uyandırdı. Başta Vatikan ve Sırbistan Prensliği sıranın kendilerine geldiğini düşünmekteydi. Papa'nın önderliğinde bir Haçlı Ordusu toplanmak istendiyse de Avrupa'nın o dönemki iç siyaset karışıklıklarından ötürü bu gerçekleştirilemedi. Yunanlar Bizans'ın mirasçısı olduklarını iddia ettiler bu iddialar üzerine Bizans'ın yaşayan son prensleri Mora Yarımadası'nda Fatih'in emri ile öldürüldü. İstanbul'un fethi ile bir çok bilimadamının İstanbul'dan Avrupa'ya kaçarak rönesans hareketini başlatmışlardır.





+ Yorum Gönder


istanbulun fethinin ronesansn edebiyata etkisi,  rönesans ile istanbul fethi arasındaki ilişki,  istanbul fethinkn ronesansa ve reforma etkisi