+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Tuzun Vücuda Zararları Nelerdir Maddeler Halinde Sıralama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tuzun Vücuda Zararları Nelerdir Maddeler Halinde Sıralama
  Tuzun Vücuda Zararları Nelerdir” Maddeler Halinde Sıralama 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Tuzun Vücuda Zararları Nelerdir

  * Yüksek tansiyon ve yüksek tansiyon temelli kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyonda tuzun büyük önemi vardır. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğu için fazla miktarda tuz alındığında hipertansiyon oluşumu görülür ve hipertansiyontedavi edilmek istendiğinde de fazla tuz alımı nedeni ile başarısızlıkla sonuçlanır.

  * Hipertansiyon damarları etkileyen bir hastalık olduğu ve damarlarda tüm organlarda olduğu için bu konudan tüm damarlar etkilenir. Hipertansiyon en çok gözleri, büyükatardamarları, beyni ve kalbi etkilemektedir.

  * Aşırı tuz tüketiminin idrardaki kalsiyum miktarını artırması nedeniyle kemiklerde de kalsiyum kaybı görülür. Bu ise kemiklerde kırılma riskinin artmasına ve kemik erimesine (osteoporoz) yol açar.

  * Diyet yapan kişilerin tuz tüketiminde dikkatli olması gerekmektedir. Fazla tuz vücutta su tutulmasına ve şişkinlik hissine yol açar. Tuzun iştah açıcı özelliğinin de olması nedeniyle diyet yapanlar tarafından fazla tüketilmemesi gerekir.

  * Hamilelikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta su toplanmasına neden olur; bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Hafif vakalarda bebek etkilenmezken, hafif düzeyde gelişim duraklaması görülebilir. Hafif vakalarda doğum vaktinde gerçekleşir. Fakat ağır vakalarda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. 6. aydan sonra bebeğin gelişimi duraklayabilir ve bebeğin sağlığı bozulur.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Tuzların görevleri nelerdir

  Tuzlar
  , bir asit ile bazın eşdeğer miktarları arasındaki tepkimeyle oluşan kimyasal bileşikleri belirten terim. Tuzların bazıları farklı yollarla de elde edilmekle birlikte, çoğunlukla, bir asidin hidrojeni bir metalle yer değiştirerek iki ürün verir: Su ve tuz. Sözgelimi, sodyumklorür ya da sofra tuzu (NaCl),|hidroklorik asit(HCl) ile sodyum hidroksitin (NaOH) tepkimesi sonucu, suyla birlikte oluşur. Kimyasal adlandırmada önce metal, sonra da asit türevi belirtilir; dolayısıyla, bakır (II) sülfat (CuSO4), sülfürik asitten türemiştir.
  Tepkenlerin yapısına bağlı olarak tuzlar organik ya da inorganik olabilirler. Hidrojen içeren tuzlar, “asit tuzu” diye adlandırılır. Hidratlı, yani, billurlarında su bulunan tuzlara Epsom tuzları (magnezyum sülfat) ve Glauber tuzu (sodyum sülfat) örnek gösterilebilir

+ Yorum Gönder


tuzun zararları maddeler halinde