+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Az uyumanın vücuda etkileri ile az uyumanın zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Az uyumanın vücuda etkileri ile az uyumanın zararları
  Az uyumanın vücuda etkileri ile az uyumanın zararları 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Az uyumanın zararları


  Eskiler az uyumanın ve az konuşmanın insanlar için erdemli davranışlar olduklarına inanmışlardır. Gerçekten de az konuşmak bir insan için erdem olabilir. Ancak az uyku çekmenin insan sağlığını ve özellikle bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini uzmanlar söylüyorlar. Şimdi uykusuz kalmanın olası yan etkileri ve zararı nelermiş öğrenelim.

  ABD’de yapılan bir araştırma, yeterli miktarda uyumayanların beyinlerinin gün içinde düşünme kabiliyetlerini aniden yitirebileceğini ortaya koydu.

  ABD’de yapılan bir araştırma, yeterli miktarda uyumayanların beyinlerinin gün içinde düşünme kabiliyetlerini aniden yitirebileceğini ortaya koydu.
  Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, beynin dinlenmesi için uykunun çok önemli bir işleve sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, 24 saat boyunca 24 gönüllünün beyni, MR aracılığıyla incelendi. Araştırmacılar, gün sonunda, yeterli derecede uyuyanların gün içinde belirli bir işe odaklanma kapasitelerinin sabit kaldığını gözledi.

  Diğer grupta bulunan kişilerin ise gün boyunca zaman zaman beyinlerine giden kan miktarının düştüğü ve bu sırada “beyinlerinin adeta durduğu” belirlendi. Yeterli derecede uyuyamayan kişilerin işitsel ve görsel algılama yeteneğinin düştüğünü kaydeden uzmanlar, araştırmanın, uykusuz araç kullanılmasının tehlikelerine de işaret ettiğini söyledi.

  Uykusuzluğun zararları

  Soru: Yetersiz uyku ne gibi sağlık sorunlarına yol açar?

  Yanıt: Son yapılan bir araştırma, gelişmiş ülkelerde insanların bilinçli bir şekilde uyku sürelerini azalttığını ortaya koydu. Bilim adamlarına göre yetersiz uyku, yanlış beslenme ve hareketsizlik gibi insan sağlığını ciddi bir biçimde tehdit ediyor. Ayrıca zamanında uyumamak da uykusuzluk kadar zararlı.

  Geçtiğimiz hafta sonuçları yayınlanan çalışmaya göre gece vardiyasında çalışanların kalp hastalıklarına yakalanma riski üç misli artıyor. Trafik kazalarında uykusuzluk, alkolü araba kullanmak kadar önemli. Yalnızca İngiltere’de her yıl 45.000 kişi uykusuz sürücülerin yol açtığı araba kazalarında yaşamını yitiriyor ve ağır yaralanıyor.

  Raporda, yeterince uyumama alışkanlığının soğuk algınlığı, depresyon, şeker hastalığı, obezite, felç, kalp hastalığı ve kansere yol açtığı ileri sürülüyor. Glaskow Üniversitesi, Fizyoloji Bölümü Şefi Profesör Colin Espie , uykusuzluk alışkanlığı konusunda şöyle konuşuyor:”Kamu sağlığını tehdit eden sorunların başında uyku geliyor. Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez öğelerinden biri de kaliteli ve yeterli uykudur. Beslenme kadar önemli olmasına karşın, bugüne dek bu sorun sürekli gözardı edildi. Cambridge yakınlarındaki Papworth Hastanesi Uyku Laboratuvarı sorumlularından Dr. John Shneerson , insanların giderek daha az uyuduğuna dikkat çekiyor. Elektrik ampulünün icadından önce uyku dönemleri gece ve gündüz dönemlerine denk gelirdi. Özellikle kış aylarında insanlar daha fazla uyuyordu.

  70′li yıllardan sonra Batı’da yaşayan insanlar doğal uyku ritmi bozuldukça daha az uyumaya başladılar. 24 saat yaşam kavramı yerleştikçe ve gece vardiyası yaygınlaştıkça uyku süresinden çalma alışkanlığı yerleşti. Evlerde video, televizyon izlemek, Internet ile uğraşmak, geceleri dışarı çıkma olanaklarının ve eğlence türlerinin artması bu süreci iyice hızlandırdı. Ayrıca uyku apnesi gibi uykunun kalitesini bozan hastalıkların artması uykusuzluğu kronik hale getirdi.

  Son yıllarda yaşamdan olabildiğince yararlanma modasına bağlı olarak uykunun önceliğini yitirdiğini ileri süren Shneerson, uyku yetersizliğinin özellikle çocukları vurduğuna dikkat çekiyor. Uykusuzluk salgını olarak nitelendirilebilecek olan bu durumun, ciddi hastalıklara zemin hazırlayacağından kaygı duyuluyor.

  Nedeni ne olursa olsun kronik olarak uykusuz kalmanın etkileri aynı. Pek çok insan geceleri doktorların önerisinin aksine 8 saatten daha az uyuyor. Bunun sonuçlarını çevremizde net bir şekilde görüyoruz. Gün boyu uykulu dolaşmak, konuşurken doğru sözcüğü bulmakta zorlanmak, net bir şekilde düşünememek, konsantrasyon süresinde azalma, hareketlerde koordinasyonsuzluk en önemli belirtiler. Çocuklarda ise uykusuzluk daha çok sinirlilik ve öfke, okulda başarısızlık gibi sorunlara neden olur.

  Bu arada bu semptomların gelip geçici olduğuna ilişkin yaygın bir kanı mevcuttur. Bir gecelik uzun bir uykunun bütün bu olumsuzlukları silip süpüreceğine inanılır. Oysa son yıllarda kanıtlandı ki, uykusuzluk birikim yaparak sağlık için ciddi bir tehdit unsuru oluşturuyor.

  Uykusuzluğun her şeyden önce bağışıklık sitemini bozduğu kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla soğuk algınlığına ve gribe davetiye çıkartıyor. Önceleri uykusuzluğun kısa vadede yol açtığı hastalıklar üzerinde duruluyordu. Son yıllarda bilim adamları uykusuzluğun uzun süreli etkileri üzerine araştırmalar yapıyor. Örneğin uyku apnesi denilen, kısa aralıklarla soluk alamama durumunun uzun vadede felç ve kalp krizi riskini tetiklediği kanıtlandı. Uyku apnesinin tehlikeli olmasının altında yüksek tansiyona neden olması yatıyor.

  İki gece üst üste uykusuz kalındığında kortizol düzeyi (stres hormonu olarak da bilinen doğal steroid) yükselir; bu da yüksek tansiyona neden olur. Chicago Üniversitesi’nden Eve Van Cauter ‘in yürüttüğü bir araştırmaya göre geceleri yalnızca 4 saatlik bir uykuya mahkûm edilen erkekler daha az insülin üretiyor. Böylece bir hafta içinde aslında son derece sağlıklı olan erkek denekler şeker hastalarında görülen semptomları sergileyebiliyor.

  Cauter, ayrıca Batılı ülkeleri etkisi altına alan şişmanlık salgınının da uykusuzluktan kaynaklandığını ileri sürüyor. Yağ ve kas düzeyini kontrol eden büyüme hormonları uyku sırasında üretilir. Yetersiz uyku göbeklenme sürecini hızlandırır.

  Başka bir araştırma ise iki gecelik bir uykusuzluğun bile bağışıklık sistemini zayıflattığını, enfeksiyonlara karşı mücadelede yetersiz kaldığını gösteriyor. Ayrıca zayıflayan bağışıklık sistemi kanserin ilk aşamalarında vücudun direncini düşürerek gerektiği gibi mücadele edememesine yol açar
  .

+ Yorum Gönder


uyumamanın zararları,  uykusuzluğun vücuda etkileri,  uzun süre uyumamanın zararları,  Uykusuzlugun vucuttaki etkileri,  uykusuzluğun zararları,  uyumamanin zararlari