+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRMEK - Deyimin Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRMEK - Deyimin Hikayesi
  Afyonu Patlamak  Eski tiryakiler, ramazanda afyonu macun haline getirir ve mercimek büyüklüğünde toplar yBURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRMEK


  Nankörlük, haramzadelik ve ihanet hallerinde beddua manasıyla kullandığımız bu deyimdeki fitil (fetil) kelimesinin eskiden kullanılan 4 anlamı vardır:


  1. Lamba fitili
  2. Ovalamakla deriden çıkarılan yuvarlak kir
  3. Yaraya konulan pamuk
  4. Örgü


  Bu anlamların hemen hiç biri yukarıdaki deyime tam uygun gözükmüyor. En sondaki örgü anlamı biraz eski işkence tarzlarını hatırlatıyor(yer yer düğüm atılmış olan bir yumak ipliğin ucunu suçlunun burnundan ağzına sarkıtıp bir ileri bir geri sararak işkence yapıldığını Evliya Çelebi yazar ve dolayısıyla bir beddua elverişli görünüyorsa da deyimde geçen fitil kelimesi bir ağırlık ölçü birimi olarak bambaşka bir anlam taşır. Dirhemin dörtte birine denk, dengin dörtte birine kırat, kıratın dörtte birine fitil denir. Bu durumda fitil dirhemin kesirlerinden biri olarak muhtemelen bir damla kan ağırlığında olmalıdır ki hakkı yenilen kişinin hakkı, eylediği beddua gereği zalimin burnundan damla damla (fitil fitil) gelebilsin.apıp her sahurda iki üç tane yutarlarmış.ancak her bir macunu da bir, iki, üç kat kağıtlara sarmayı da ihmal etmezlermiş. Böylece kağıt mide öz suyunda macun midede dağılır ve birkaç saatliğine keyif devam edermiş.tabii iki kat kağıda sarılan macun da onu takiben kana karışınca tiryaki iftara kadar rahat etmiş oluverir. Ancak bu plan yolunda gitmediği,
  Afyonun kağıdının zor parelenmediği yahut kana karışması geceiktiği durumlarda tiryaki krizlere girer ve dış dünyadan adeta kopar. Afyonu patlayıp kana karışıncaya kadar farklı tepkiler verir.
  Konuşulan veya yapılan şeye uygun karşılık verilmeyen, anlama ve algılamada geciken durumlarda “Daha afyonu patlamadı galiba!” gibi cümleler söylenmesi bundandır.
 2. Acil

  BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRMEK - Deyimin Hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


burnundan fitil fitil getirmek deyiminin hikayesi