+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU - Deyimin Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU - Deyimin Hikayesi
  KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU  Olağan görünen bir işin altından başka şeyler çıkabilir.
  Karamanoğullarıyla, Osmanlı Devletinin kıyasıya savaşa tutuştuğu yıllarda, Karaman halkı savaşlardan çok çekmiş; ezilmişler, evleri, barkları, malları çok zarar görmüş. O devrin uluları toplanıp, "Bu kardeş kavgasını tatlılığa bağlıyalım" diye kurultay kurmuşlar. Karaman Beyi ile Osmanlı Beyi'ni Konya'ya çağırmışlar, her iki tarafın şikayetini dinlemişler. Sözü tatlıya getirip, her iki beye de, bir daha savaş yapmamaları için yemin ettirmişler.


  Karaman Beyi yemin ederken, elini koynunua götürerek: "Bu can burada kaldıkça, Osmanlı'yı kardeş bilip, kılıç çekmeyeceğime söz veriyorum" demiş. Fakat kurultaydan çıkan Karaman Beyi, kaftanının altından bir kuş çıkarıp salıvermiş ve "İşte can çıktı söz bitti" demiş. Karaman Bey'inin koynundan kuş çıkarıp salıvermesinden sonra bu darb-ı mesel halk arasında yayılmıştır.
 2. Ziyaretçi

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı
+ Yorum Gönder


karamanın koyunu sonra çıkar oyunu deyiminin hikayesi,  karamanin koyunu sonra çikar oyunu hikayesi,  karamanın koyunu sonra çıkar oyunu hikayesi,  karamanın koyunu deyiminin hikayesi,  karamanın koyunu sonra çıkar oyunu türküsü sözleri,  karaman koyunu sonra cikar oyunu hikayesi