+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Beylik çeşmeden su içme deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Beylik çeşmeden su içme deyiminin hikayesi
  Beylik çeşmeden su içme deyiminin öyküsü

  ZALİMLİĞİ İLE ün yapmış bir derebeyi, hükmü altındaki toprakların, suyu olmayan bir bölgesine, uzaklardan su getirterek büyük bir çeşme yaptırmış.

  Halk bu çeşmenin yapılışında, imece usulü ile çalış tırılmış. Kendi yararları için yaptırılan böyle bir esere katkıları bulunduğu için, hiç sızlanmamışlar, seve seve yardım etmişler.
  Çeşme yapılmış, herkes bu işten çok memnun ol muş.
  Ama bu memnunluk çok uzun sürmemiş. Çünkü derebeyi o yıl, ürün vergilerini toplatırken, yüzde iki de beylik çeşme hakkı istemiş.
  Köylüler bu işe hem şaşırmışlar, hem de kızmışlar. Kızmışlar ama kimsede çıkıp bu işe bir son verememiş.
  Derebeyinin keyifli bir gününde, araya sevdiği kişi lerden aracı koyup, zaten geliri kıt, toprağı verimsiz, ürünü az olan köylünün, bu çeşme hakkı ile büsbütün boyunlarının büküldüğünü, derebeyinin çeşme hakkı istemekten vazgeçmekle sevaba gireceğini söyletmişler.
  Derebeyi bu söylenenleri dinledikten sonra: "Hangi köy halkı istemiyorsa, bu çeşmeden su içmesin, hayva nını sulamasın. Nöbetçi koyacağım; su aldıklarını du yarsam, iki kat vergi alacağım." demiş
  Zavallı köylüler, çeşmenin semtine bile uğramaya korkar olmuşlar. Yola giden, suyunu yanma alır, çoluk çocuğuna da sıkı sıkı öğütlermiş: "Sakın ola ki, beylik çeşmesinden su içmeyin." 2. Acil

  Beylik çeşmeden su içme deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


beylik çeşmeden su içme öyküsü