+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Kadın ve Vali Dini İbretlik Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kadın ve Vali Dini İbretlik Hikayeler
  Kadın ve Vali hikayesi
  Bir zamanlar vâlilik yapan birisinin çok güzel bir bahçesi vardı. Rengârenk çiçeklerle donatılmış, tam bir zevk ve sefâ yeriydi. Bir gün vâli, bu bahçeye geldi. Vâli, bir bahane ile kadının kocası olan bahçıvanı, bir iş için dışarıya gönderdi. Kadına da dedi ki:
  -Bahçenin kapılarını kapat. Hiç bir kapı açık kalmasın!  Kadın, akıllı ve namuslu idi. Vâlinin kendisine kötü niyet taşıdığını anladı. Gidip bir ağacın arkasına saklandı ve biraz sonra gelip dedi ki:  -Kapıları kapattım. Yanlız bir tanesi kaldı. Onu kapatmaya gücüm yetmiyor. Ne kadar uğraşsam da kapatamıyorum.


  -O, hangi kapıdır?


  -Bu kapı, Allahü teâlânın (Basir) sıfatıyla bizi gördüğü kapıdır. Vâli, bu sözü duyunca, pişman olup tövbe etti. Bir daha aklına böyle kötülükler getirmemek için, Allahü teâlânın sevgili kullarından birinin bulunduğu yere gidip, onun sohbetinde yetişti. Allahü teâlânın sevgili kullarından biri oldu.  Basir : Her şeyi gören.


  Allah her şeyi, herkesin yaptığını görür. Onun görmesine hiç bir şey engel olamaz. Allah'ın, kalpteki fısıltıları, beyindeki oluşumları, fikirdeki gizliliklei, kalplerdekini, zifiri karanlık bir gecede kapkara bir taşın üzerinde yürüyen simsiyah bir karıncayı ve çıkardığı sesi görür , duyar, bilir. İbadette ihlas, kulun Allah'ı görmemesine rağmen, Allah'ın onu gördüğünü bilmesi ve onu görür gibi ibadet etmesidir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Bu hikayeden çıkardığımız konu gizlice yaptığımız bir işi yatıgımızda kimse görmediğini sanıyorlar. Ama yanılıyorlar kimsenin görüp görmemesi lazım değil ZaTen Allah görüyor onun için dikatli olup kotü hareketler yapmamalıyız
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bir vali varmış ve vali çok güzel bir bahçeye sahipmiş bir gün bahçeye gelir ve bahçivanı başka bir yere gönderir. bahçıvanınn eşinede tüm kapıları kapatmasını söyler bunu n üzerine kadın valini kötü niyetli olduğunu anlar ve daha sonra bir ağacın arkasına saklanır ve vakliye gelip bütün kapıları kapattım ancak bir tanesi hariç vali hangisi olduğunu sorunca kadın allahın her şeyi gördüğü kapı demiş bunu üzerine hata işlediğini anlayan vali daha sonra tövbe eder
+ Yorum Gönder


ibretlik korkutan dini hikayeler