+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Söz Dinlemek İle İlgili Dini İbretlik Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Söz Dinlemek İle İlgili Dini İbretlik Hikayeler
  Söz Dinlemekle alakalı hikaye oku

  Bir kâfilede bulunan insanlar, Ebü'l-Hasan Harkâni hazretlerinin huzûruna gelip;

  - Yollar korkuludur. Bize bir duâ öğretiniz." diye istirhâm edince;

  - O zaman, Ebü'l-Hasan'ı hatırınıza getiriniz, buyurdu.

  Bu söz, gelenlerin hoşlarına gitmedi. Yolda eşkıyâ, önlerine çıktı. Hepsinin mal ve metâlarını aldı. Yalnız, Ebü'l-Hasan-ı Harkânî hazretlerini hatırlayan bir kimsenin malına zarar gelmedi. Bu hâle arkadaşları şaşıp, sebebini sorduklarında;

  - Ebü'l-Hasan-ı Harkânî'yi hatırladım ve kurtuldum, cevâbını verdi.

  Gelip durumu Ebü'l-Hasan hazretlerine anlattılar. Ve;

  - Biz Allah'tan yardım istedik, eşkıyâlar bizi soydu. Fakat seni hatırlayıp, senden yardım isteyen şu arkadaş kurtuldu. Bunun hikmeti nedir?" diye sordular.

  - O arkadaşınızı kurtaran, Allahü teâlâdır. Günahkâr ağızdan çıkan duâyı cenâb-ı Hak kabûl etmez. Bunun için siz Allah'a yalvardığınız zaman duânız kabûl olmadı. Bu arkadaşınız beni hatırlayıp imdât isteyince, ben de Rabbime duâ ettim; "Yâ Rabbî! Şu kulunu içinde bulunduğu belâdan kurtar." dedim. Rabbim benim duâmı kabûl ettiği için, o arkadaşınız kurtuldu. Mesele bundan ibârettir." buyurdu.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Kimin duasının kabul olacağı belli değildir. Fakat Allahu tealanın katında değerli olan kişileri vesile kılarak bulunduğumuz durumdan kurtulmak için dua edilebilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Söz dinlemek ile ilgilki bir hikaye anlatayım size. bir gün bir kafile ebül hasana soyulmamaları için bir dua isterler. ebul hasanda söyler ancak kafiledekiler bunu beğenmezler. daha sonra kafilenin tümü soyulur bir kişi hariç adama nedenini sorduklarında adam bunu ebul hasanın sözünü dinlediği için olduğunu söylemiştir.
+ Yorum Gönder


dinleme ile ilgili hikayeler,  dinlemek ile ilgili hikayeler,  ibretlik hikayeler oku,  dinlemeyle ilgili hikayeler,  dinlemek ile ilgili hikaye,  söz dinleme ile ilgili hikayeler