+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Bediüzzaman Said Nursi İle İlgili İbretlik Dini Hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bediüzzaman Said Nursi İle İlgili İbretlik Dini Hikaye

  Bediüzzaman Said Nursiyle alakalı hikaye
  Üstad bir gün bize, senin öldürmen için mi yarattı? Sana kim öldür dedi. Bu hayvanların yaratılışında binlerce fayda ve hikmet var. Onu öldürmekle hata etmişsin."

  "Ben tesbihat ve dua ile meşgul olacağım. Siz gidin biraz gezin" demişti.

  Bu gezinti sırasında bir taşın üztünde bir kertenkeleyi vurup öldürmüştüm. Dönüşte Üstad ne yaptığımızı nerelere gittiğimizi sordu. Ben de gezdiğimiz yerleri anlattım. Sonra da bir kertenkeleyi öldürdüğümü söyleyince, Üstad çok üzüldü bana dönerek:

  "Evini harap etmişsin" dedi.

  Ben de,

  "Bizde 7 kertenkele öldürenin bir hac sevabı kazanacağını söylerler" dedim.

  Bu defa Üstad,

  "Otur da konuşalım. Kim haklı kim haksız?

  O hayvan sana saldırdı mı?"

  "Hayır!"

  "Elinden bir şeyini aldı mı?"

  "Hayır!"

  "O hayvanın rızkını sen mi veriyorsun?"

  "Hayır!"

  "Senin mülkünde mi, arazinde mi geziyordu?"

  "Hayır!"

  "O hayvanı sen mi yarattın?"

  "Hayır!"

  "Bu hayvanların niçin yaratıldığını biliyor musun?"

  "Hayır!"

  "Bu hayvanı yaratan Allah, senin öldürmen için mi yarattı? Sana kim öldür dedi. Bu hayvanların yaratılışında binlerce fayda ve hikmet var. Onu öldürmekle hata etmişsin."

  Kaynak: Said Nursi'nin Van'da bulunduğu yıllar, öğrencilerinden Molla Hamid anlatıyor. Nur Dede kitabından
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Hediüzzaman Said Nursi kendi döneminde dine karşı olan kimseler tarafından bir çok kez ve bir çok şekilde cefa çekmesine neden olmuşlardır fakat diğer alim kişiler gibi yıllar sonra değeri anlaşılır bir kimse olmuştur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bediüzzaman saidi nursi döneminin din konusunda önde gelen isimlerinden biri idi . ancak yaşadığı dönem insanları onu dinine böyle bağlı olduğu için on u çok dışlamışlar ve acı çektirmişler ancak o zaman da saidi nursiyi anmayan insanlar o öldükten sonra onu anlamaya başladılar ancak hiç bir insan öldükten sonra anlaşılmak istemez.
+ Yorum Gönder


bediüzzaman said nursi ile ilgili hikayeler,  said nursi hikayeleri,  ibretlik dini hikayeler,  bediüzzaman ile ilgili hikayeler,  said nursi kissalari,  said nursi ilginç hikayeleri