+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Cehennemle İlgili İbretlik Kıssalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Cehennemle İlgili İbretlik Kıssalar
  Cehennem konulu kıssa
  Abbasi'lerin ünlü halifesi Harun Reşid zamanında yaşamış olan Behlül Dana (VIII. yüzyıl) dönemin evliyasındandı. Zaman zaman aklından zoru olan kimselere has tavırlar takınır, herkes de bundan dolayı kendisini deli sanırdı. Ama bunu maksatlı yapardı. Behlül daima Harun Rediş'in yakınında bulunur, çeşitli sebepler hasıl ederek onu uyarırdı. Bir gün Behlül, üstü başı toz toprak içinde uzun bir yolculukan gelmiş olmanın belirtileri ile Harun Reşid'in huzuruna çıktı. Harun Reşid sordu:

  - Be ne hal Behlül, nereden geliyorsun?

  - Cehennemden geliyorum ey hükümdar.

  - Ne işin vardı cehennemde?

  - Ateş lazım oldu da ateş almaya gittim.

  - Peki, getirdin mi bari?

  - Hayır efendim getiremedim. Cehennemin bekçileriyle görüştüm, onlar "Sanıldığı gibi burada ateş bulunmaz, ateşi herkes dünyadan kendisi getirir" dediler.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Ebu cehilin küfürde ısrarlı davranışları ve eşinin de ona yardım etmesi üzerine inen ayeti kerimde de eşinin kendisi için odun toplayacağı ve yanacakları bildirilmektedir. İnsanlar amelleri ile cehennemdeki yakıtlarını biriktirirler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cewhennem allahu teala yarattığı insanları daha doğrusu onun yolunda çalışmayanları onun için ibadet etmeyenleri öldükten sonra cezalandıracağı yerdir. her insan bir gün ölecektir. bu yüzden ölmenin bilincinde olup bu dünya için yaşayacaklarını ahiretleri için çalışsınlar.
+ Yorum Gönder


cehennemle ilgili kıssalar,  cehennemle ilgili hikayeler,  cehennem ile ilgili kıssalar,  cehennemle ilgili hikaye,  cehennem ile ilgili menkıbeler,  cehennemle ilgili menkıbeler