+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Örnek bir Müslüman , Ünlü ve Başarılı Bir Futbolcu KANOUTE Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ReLaX
  Devamlı Üye

  Örnek bir Müslüman , Ünlü ve Başarılı Bir Futbolcu KANOUTE
  Ünlü ve Başarılı Bir Futbolcu KANOUTE  Anelka’yı islamla tanıştırdı, kumar reklamı olan formayı giymedi, bir camiyi satın aldı yıkılmaktan kurtardı, kurduğu vakıf ile varlığını yoksul Müslümanlara adadı. İşte Kanoute


  Frederic Omar Kanoute Mali asıllı Fransız futbolcu.


  kanoute.jpg

  1977 yılında Fransa’nın Lyon kentinde dünyaya gelen Kanoute 20’li yaşların başındayken Müslüman oldu sonra da hayatı tamamen değişti.

  Önce İngiltere’ye transfer olan ardından İspanya’ya giden ünlü futbolcu bir yıldız haline gelirken, örnek yaşantısı ile dikkat çekti.

  ANELKA’YI İSLAMLA TANIŞTIRDI
  Kanoute, İngiltere’de West Ham United forması giydiği dönemde Fransız futbolcu Nicolas Anelka’nın islama yakınlaşmasına vesile oldu.

  Anelka’ya islamı anlatan ve onu Londra’da ünlü müzisyen Yusuf İslam’ın kurduğu İslam Okuluna götüren Kanoute için Anelka röportajlarında “beni islamla tanıştıran arkadaşım” ifadesini kullandı.


  VAKIF KURDU
  2006 yılında Kanoute dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Mali’de yoksul Müslümanlar için bir vakıf kurdu. Vakıf Mali’de yüzlerce Müslüman fakir çocuğun açlığın pençesinden kurtularak korunduğu ve barındığı çocuk köyünü kurdu. Ünlü futbolcu hala vaktinin büyük bölümünü bu proje için harçıyor.

  -11 Eylül sonrası özellikle Amerika ve Avrupa’da islamofobia adı altında İslam ve Müslümanlık karşıtı bir görüş hakim olmaya başladı. Bu seni nasıl etkiledi?

  “Olumsuz etkiledi ve beni çok üzdü çünkü İslam şiddeti onaylamayan bir din, oysa biz Müslümanlar Avrupa’da şiddet yanlısı olarak gösterildik, bunun doğru olmadığını da kimseye anlatamadık bu nedenle Avrupalıların yeni korkusu İslam oldu. Onların İslam ve Müslümanlıktan korkmaları da beni çok üzdü.”

  -Müslüman olduktan sonra kendine kimin yaşamını örnek alıyorsun?

  “Hazreti Muhammed (Sav)’ın yaşamını örnek alıyorum. O İslam peygamberi ve sadece benim için değil tüm insanlık için bir örnek teşkil ediyor onun yaşamı. Onun haricinde sporcu kimliğimle ile eski boksör Muhammed Ali’yi örnek alıyorum.
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Sevilla ve Tottenham gibi birçok ünlü futbol takımlarında forma giyen başarılı futbolcu, futbol oyununun yanı sıra müslüman olması ve sonrasında gelişen olaylarla da gündemde yerini almıştır.
+ Yorum Gönder