+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Şafii mezhebine göre namazların niyeti nasıl olmalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ßaran
  Devamlı Üye

  Şafii mezhebine göre namazların niyeti nasıl olmalıdır?

  Şafii mezhebinde namaz Niyet
  i ile ilgili bilgi


  Farz namazlar için niyet şarttır. Ayrıca niyetin kendisi için de şu şartların bulunması gerekir:


  1. Namazın farzına niyet etmek.


  2. Namaz kılma fiilinin kastedilmesi. Yani namaz niyetinin, namazın bütün kısımlarında kalpte hazır tutulması.


  3. Kılınacak namazın sabah, öğle, ikindi, akşam veya yatsı namazı olarak belirtilmesi.


  4. Niyetin iftitah tekbirine bitişik olarak yapılması. Hanefî mezhebine göre niyet, iftitah tekbirinden önce de getirilebilir.


  5. Niyetin kalp ile yapılması.


  6. Niyetten sonra niyete aykırı şeylerden kaçınılması.


  Vakit namazlarıyla birlikte kılınan sünnetler, kuşluk namazı, yağmur duasına çıkılırken kılınan istiska namazı, tavaf ve istihare namazları gibi vakte bağlı olmayıp belli bir sebepten ötürü kılınan namazlar ve mutlak olarak kılınan nafile namazlar için yapılacak olan niyete gelince; kılınacak olan nafile namaz belli bir vakte bağlıysa veya bir sebepten ötürü kılmıyorsa, bunun niyet ederken belirtilmesi, ayrıca sünnetliğinin kastedilmesi gerekir.


  Örneğin sabah namazının sünnetini kılacak olan bir kişi, "Sabah namazının sünnetini kılmaya niyet ettim" demeli veya öğle namazının son sünnetini kılacak olan bir kişi, "Öğle namazının son sünnetini kılmaya niyet ettim" demelidir. Yine bu niyetin iftitah tekbirine bitişik olarak yapılması şarttır.


  Nafile namaz için yapılan niyette, namazın nâfileliğine niyet etmek zorunlu değil, müstehaptır. Kılınacak namaz mutlak nâfileyse, bu durumda mutlak olarak namaza niyet edilmesi yeterli olur. Yalnız bu niyetin de iftitah tekbirine bitiştirilmesi şarttır. Eda niyetine kaza, kaza niyetine eda namazı kılınabilir.


  Hanefî mezhebine göre ise böyle bir niyetle kılınan namaz sahih olmaz.


  Nafile namazlar kılınırken niyet esnasında belirtilmeleri veya nâfileliklerine niyet edilmesi şart değildir. Belli bir sebepten ötürü kılınan nafile namazlar da bu bakımdan mutlak nafile namazlar gibidirler.


  Tahiyyetü'l-mescid namazı da bir sebebe bağlı olarak kılınan nafile namazlardandır ve sebebi kişinin mescide girmesidir. Fakat mescide girildiğinde başka bir namaza başlanacak olursa, tahiyyetü'l-mescid namazı da kılınmış sayılır.


  Büyük Şafii İlmihali - Mehmet Keskin
 2. Ziyaretçi

  şafi mezhebine göre cuma namazı nasıl kılınır
 3. Asel
  Bayan Üye
  Şafi mezhebine göre cuma namazı hakkında bilgi


  Cuma günü, öğle ezânı okununca, onaltı rek’at Cuma namazı kılınır. Bunlar sırası ile şöyledir:

  1 - Önce, Cuma namazının dört rek’atlik “İlk sünneti” kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Buna niyet, “Niyet ettim. Allah rızası için, Cuma namazının ilk sünnetini kılmağa, döndüm kıbleye” diye yapılır.

  2 - Sonra, cami içinde ikinci ezân ve hutbe okunur.

  3 - Hutbe okunduktan sonra, kâmet okunup cemâat ile Cuma namazının iki rek’atlik “farzı” kılınır.

  4 - Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rek’atlik “Son sünneti” kılınır. Bunun kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir.

  5 - Bundan sonra, “Üzerime farz olan kılamadığım son öğle namazının farzını kılmağa” diye niyet ederek, “Âhir zuhur” namazı kılınır. Dört rek’atlik bu namazın kılınışı öğle namazının farzının kılınışı gibidir.

  6 - Sonra da, iki rek’at “Vaktin sünneti” kılınır. Kılınışı, sabah namazının sünnetinin kılışını gibidir.

  7 - Bundan sonra, Âyetel-kürsî ve tesbihler okunup, duâ edilir.

  Öğle ezânı okununca,

  Hemen dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

  Niyet ederken "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

  Bu namaz aynı öğle namazının sünneti gibi kılınır. Yani bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.


  İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. Son oturuşta "Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

  Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.


  Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

  Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur. Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.


  Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet ederken şöyle denilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama""


  Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya". Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır.


  Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

  Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına.

  Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur.; kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

  Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir.

  Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur.

  Bundan sonra, Âyet-el-kürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Namaz kılmadan önce niyet edilir. her mezhep gibi şafii mezhebinde de namaz kılınmadan önce niyet edilir ve niyet şöyle edilir; niyet edilirken farzına niyet edilir ve hangi öğünün namazı olduğu da belirtilir. ayrıca edilen niyetin içten olması gerekir.

+ Yorum Gönder


şafii mezhebine göre namaz niyetleri,  şafii mezhebine göre namaza nasıl niyet edilir,  şafii mezhebine göre cuma namazı nasıl niyet edilir,  şafiilere göre namaza nasıl niyet edilir,  şafii namaz niyetleri,  şafii mezhebine cuma namazı nasıl niyet edilir