+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Salavat duaları ve anlamları nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ßaran
  Devamlı Üye

  Salavat duaları ve anlamları nedir?

  Salavat duaların anlamları nelerdir hakkında bilgi

  Salavat çeşitleri çoktur. Ancak en meşhuru namazladan sonra okuduğumuz salli ve barik dualarıdır.

  Ka'b İbnu Ucre'den gelen bir rivâyet şöyledir: Resülullah (s.a.) yanımıza gelmişti:

  "Ey Allah'ın Resülü, dedik, sana nasıl selâm vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salât okuyacağız?" dedik. Şöyle söyleyin dedi:

  "Allahümme salli alâ Muhammed'in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime, inneke hamîdun mecîd. Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrahime, inneke hamîdun mecîd."

  (Allahım! Muhammed'e ve ailesine rahmet kıl, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin. Muhammed'i ve ailesini mübarek kıl, tıpkı İbrahim'i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin) (Buhârî, da'avât 33: Müslim, salât 66)

  “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” yahut da “Sallallahü aleyhi ve sellem” diyerek de salavat getirilir.
  Selam ve dua ile
  Sorularla İslamiyet Editör

 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Salavat duaları Allah u tealaya sadakat larını bildirmek ona olan sevgiyi anlatmak için ve yalnız onun için ibadet ettiklerini anlatmak için okunurlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Salavat duaları çoktur ve hepsinin anlamları da birbirinden güzeldir. salavatların en ünlüsü namazımızı bitirdikten sonra çektiğimiz salli barik salavatıdır. insanların salavat çekmeleri onlara sevap kazandırır.
+ Yorum Gönder


salavat duası ve anlamı