+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Bir insanın başında, insana görevlendirilmiş kaç tane melek vardır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Bir insanın başında, insana görevlendirilmiş kaç tane melek vardır?
  İnsanların başında görevli kaç melek bulunur

  Kur'an, evvela insanın aklına gelebilecek her türlü şüphe ve tereddüt isini-pasını temizliyor; ardından da bize, meleklere ait bu misyonu naklediyor.

  İki melek, insanın sağında ve solunda durmakta. Öyle ki insanın hem fiili, hem sözü hem davranışı, hatta hayalinden geçenler, onun his dünyasına misafir olan düşünceler dahi bu iki melek tarafından kaydedilmekte.. insan abes olarak yaratılmış bir varlık değil ki, onun davranış ve fiilleri kayda alınmasın. Evet, insana ait herşey iyi-kötü mutlaka, ahirette değerlendirilmek üzere amel defterine tesbit edilmektedir.


  Meleklerin yüklendikleri bir başka misyon da insanları her türlü bela ve musibete karşı korumaktır.


  "Hiç kimse yoktur ki üzerinde bir koruyucu, bir denetleyici (melek) bulunmasın" (Târık, 86/4) ayetinde ifade edildiği gibi herkes için bir koruyucu melek mukadderdir.


  Taberâni'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte her insana 360 meleğin nezâret ettiği ve insanı koruma altına aldıkları kaydedilmektedir.

  Ayette ise bu husus şöyle anlatılmaktadır:

  "Her birini (herbir insanı) önünden ve arkasından izleyen melekler vardır. O'nu Allah'ın emrinden (veya Allah'ın emriyle) korurlar." (Ra'd, 13/11) 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Bir insanın başın da her zaman ve her yerde onların ne yaptıklarını bire bir gören iki melek vardır bunlar bir tanesi münker dir diğeri de nekir dir bunlardan bir tanesi günahları bir tanesi de sevapları yazmaktadır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  insanın sağ ve sol olmak üzere omuzunda iki tane melek vardır. bu meleklerin isimleri münker ve nekirdir. bu melekler sevaplarımızı ve günahlarımızı yazarlar.
+ Yorum Gönder


insanı koruyan melekler kaç tanedir