+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslamda kız erkek arasındaki arkadaşlık ölçüsü nasıl olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  İslamda kız erkek arasındaki arkadaşlık ölçüsü nasıl olmalı

  Dinizmizde kız erkek arkadaşlığı hakkında bilgi

  İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

  İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur."

  (İsrâ sûresi: Ayet 32 )

  buyurulmaktadır.

  Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.

  Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.

  Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.

  Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi kız ve erkekler arasında da bir sınır vardır. Dinimizde kız ve erkeğin bir birine dokunup şaka yapacak kadar haşir neşir olmamaları gerektiği anlatılıyor. Ayrıca dinimizde kızlara dokunmak ta günahtır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslam dini arkadaş olan kız ve erkeğin her zaman aralarında büyük bir mesafe bulundurmak zorundadırlar. çünkü erkek ve kadınların yakın arkadaşlıkları sonucu zina olabilir bu da bir çok aileyi yıktığı gibi yaratacağı sorunlar kızın hamile kalması gibi olaylara neden olabilir.
+ Yorum Gönder