+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Namazda ve günlük hayatta akıldan geçen uygunsuz düşünceler günah mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Namazda ve günlük hayatta akıldan geçen uygunsuz düşünceler günah mıdır
  Namazdayken akıldan geçen uygunsuz düşünceler günah mıdır kısaca

  cevap

  Bu tarz düşüncelere vesvese deniyor.

  VESVESE: Zararlı olan şüphe, kuruntu.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:
  Cinden olsun insanlardan olsun insanların göğüslerine (kalblerine) vesvese veren hannâsın (şeytânın) şerrinden (kötülüğünden) insanların Rabbine sığınırım. (Nâs sûresi)
  Şeytan kalbe vesvese verir. Allah'ın ismi zikredilince, söylenince kaçar. Söylenmezse vesveselerine devam eder. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
  Melekten gelen ilhâm, İslâmiyet'e uygundur. Şeytandan gelen vesvese İslâmiyet'ten ayrılmaya sebeb olur. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
  Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, gusül (boy) abdesti alırken ve necâset (pislik) temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakınınız. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
  Çamaşır yıkarken, su kullanırken, acaba temiz mi diye vesvese etmek verâ değildir. Sıddıklar böyle vesvese yapmazdı. Her buldukları su ile abdest alırdı. Elbisenin, suyun temizliğinde vesvese etmek gösteriş yapmağa yol açar ve nefsin hoşuna gider. (İmâm-ı Gazâlî)
  Helâl yiyen kimse, ilhâm ile vesveseyi birbirinden ayırır. Vesvese; duâ ederek, zikr ederek azalır ve yok olur. Vesvese ve ilhâm devamlı olmaz. (Muhammed Hâdimî)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Aslında bu gibi düşünceleri şeytan insanın aklına koymaktadır. Yani şeytanın yaptıklarını uygulamak günahtır. Namazda veya günlük hayatta uyumsuz şeyler düşünmemeye çalışın.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Vesvese kötü kuruntular anlamına gelmektedir. ve bu kötü düşünceleri şeytan insanın aklına sokmaktadır. eğer allahın adını zikrederseniz vesveselerine devam edemez yok eğer allahın adını zikretmezseniz şeytan aklınızı kötü düşüncelerle doldurmaya devam eder. bu yüzden namaz esnasında allahı içten zikredin ki kötü düşüncelerle dolmayın.
+ Yorum Gönder


akıldan geçen düşünceler günah mı,  akıldan geçenler günah mıdır