+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Oruç ne zaman başlar ne zaman biter? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Oruç ne zaman başlar ne zaman biter?
  Oruç başlama ve bitiş zamanı hakkında


  Kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma anlamlarına gelen imsâk, dini bir kavram olarak, “tan yerinin ağarmasından (fecr-i sadık), güneş batıncaya kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak” demektir. (Bkz. Bakara 2/187).
  Oruç yasaklarının başladığı fecr-i sâdık, yani tan yerinin ağarmaya başlaması, imsak vaktidir. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. Oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktine ise iftar vakti denir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, takdirle belirlenir.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  oruç başladığını anlamak için dolun ayı görmeniz gerekir dolun ayı gördünüz'mü oruç başlar oruç bir ay geçtiğinde biter.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç imsak vaktinin girmesiyle başlar ve akşam namazının okunmasıyla bir gün için tutulan oruç bitmiş olur. bu zaman aralığında yeme içme yasaktır. yiyen yada içenin orucu bozulmuş olur.
+ Yorum Gönder