+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Safer ayında bela ve musibetler mi yağar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Safer ayında bela ve musibetler mi yağar?
  Safer ayı hakkında soru

  Soru: Hicri takvimin birinci ayı Muharrem'den sonra gelen Safer ayında belalar gelir, musibetler yağar, bunları önlemek için şu dualar okunmalı, şu ibadetler yapılmalı şeklinde söylentiler dolaştırılmaktadır. Safer ayında böyle bir bela ve musibet gelme geleneği var mıdır? Bu aya uğursuz ay gözüyle bakılması doğru mudur?Kısa da olsa bir özet bilgi verebilir misiniz?

  Cevap: İslâmiyet'te belli ibadetler için tahsis edilen mübarek aylar, günler ve geceler vardır. Ramazan ayı gibi. Ancak belli âfetler, musibetler ve belalar için tahsis edilen uğursuz aylar, günler geceler yoktur. Dolayısıyla safer ayında böyle bir bela ve musibet gelme beklentisi de yoktur, geleneği de

  Ancak bu ayda şu kadar ibadet yapmak, şu kadar dua okumak çok sevaplıdır, diye teşvikte bulunulabilir. Buna yanlış denemez. Söylenen sevabı almak da mümkün olabilir. Çünkü sevap alma olayı, ibadeti yapanın ihlasıyla, ilticasıyla ilgilidir. Kimse oraya giremez, alınacak sevaba sınır da koyamaz.

  Bu konuda şu temel anlayışı da unutmamak gerekir. İslam'da tefeül vardır, ama teşeüm yoktur. Yani hayra yorum yapmak vardır, şerre, uğursuzluğa işaretler çıkararak yorum yapmak yoktur. Bu sebeple de safer ayında hayra yorum yapmak uygun düşer, bela ve musibetlerin geleceğine işaretler çıkararak şerre yorum yapmak uygun düşmez, diye düşünmekte isabet vardır..
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hicri takvime göre gelen ikinci aydır safer ayı. halk arasında safer ayı ile ilgili bazı saçma söylentiler vardır. yok efendim safer ayı musibet ve kötülüklerin ayıdır. öyle bir şey yoktur. sakın böyle şeylere kanmayın.
+ Yorum Gönder