+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Öğlen namazının vakti, Öğlen namazının vakti ne zamandır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Öğlen namazının vakti, Öğlen namazının vakti ne zamandır
  Öğle namazının vakti hakkında bilgi

  Güneşin tam tepemize gelip, gölge doğu tarafa doğru uzamaya başladığı vakitten itibaren “güneş tepe noktasında iken mevcut olan gölge hariç ki, buna “fecri zeval” denir, (Her şeyin gölgesinin bir veya iki katı oluncaya kadar devam eden zamandır).

  Ebû Hanife’ye göre gölgenin fey’i zeval hariç iki katı kadar; îmam Ebû Yusuf ile imam Muhammed’e göre ise bir katı kadar olduğu zaman sona erer. Bunun yerine, yurdumuzda ve hemen bütün İslam ülkelerinde, takvimlerde ve ezanlarda İmameynin görüşü esas alınmaktadır. Bu durumda: Öğle namazını, gölgenin bir katı kadar olduğu zaman gelmeden önce. İkindi namazım da gölgenin iki katı olduktan sonra kılmak uygundur. Bununla beraber, her şeyin gölgesi fey’i zeval hariç iki katı oluncaya kadar öğle namazı kılınabileceği gibi, İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammenin görüşlerine göre gölge her şeyin bir katı olduktan sonra ikindi namazı kılınabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Namaz islamın şartlarından biri ve en önemlisidir. günde beş defa namazla allahın huzuruna çıkarız namaz sayesinde. bütün namazların başlangıcı ezan okunmasıyla başlar. öğle ezanının okunmasıyla öğlen namazı kılınır.
+ Yorum Gönder