+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Sevgi, Aşk Kadermi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sevgi, Aşk Kadermi

  Aşk ve sevginin kaderle alakası var mıdır
  ALLAH önce karşımıza birini çıkarıp onu sevmemizi sağlıyor sonra tekrar alıyor. acaba bunun nedeni nedir? yapılan ve kabül olan dualarımız kaderimizi değiştirir mi bir de ALLAH kullarının kalplerinde başkasının olmasını istemezmiş?
  İnsan kendi iradesiyle yaptığı şeylerden sorumludur. İradesinin dışında gerçekleşenlerden ise sorumlu değildir.

  Ayrıca Allah için sevmenin bir sakıncası yoktur. İnsana verilen her bir his ve duygu insanı Allah’tan uzaklaştırmak için değildir. Aksine insanı Allah’a yaklaştırmak ve terakki etmek içindir. Bu sırrı bilmeyenler insanın kendinde bulunan bazı his ve duygulardan kesinlikle arındırılması gerektiğini savunmaktadırlar. Halbuki böyle bir şey bazı insanlar için mümkün olmayan bir durumdur.

  Fakat alimlerimizin çoğunluğu, bu his ve duyguların bizi terakki ettirmek için verildiği kanaatindedir. Bu his ve duyguların yüzünü fani ve ehemmiyetsiz şeylerden çevirip baki şeylere yönlendirmek gerekmektedir.

  Mesela istikbali düşünmek hissi herkeste var. Bir insan bununla isterse sadece taahhüt altına alınmamış dünya hayatını düşünebilir. Ve ona çalışabilir. Fakat bu his ve duygu bunun için verilmemiştir. Öyleyse bu hissi başka değerli bir şeye yönlendirmesi gerekir. Bu da ahireti düşünmek tarzında olmalıdır. Önceki durumda kendini mesul edecek durumdan Cenab-ı Hakkın sevgili bir kulu olmaya yönelir.

  Mesela insanda inat duygusu da var. Bu hissi dünya işlerine sarf ettiği zaman ehemmiyetsiz şeylere de inat eder. Ve günah da kazanır. Fakat insan bu hissini, Allah’ın istediği şekilde kullansa, o zaman ibadete inkılap etmiş olur. Şöyle ki, bu his ile bir Müslüman diyecek ki “ ben inat ettim sabah namazını kaçırmayacağım, inat ettim hiçbir mü’mine kızmayacağım, inat ettim her gün şu kadar namaz v.s ibadet edeceğim.

  Bunun gibi sevgi de Allah için verilmiştir. Allahı sevdikten sonra Onun rızası için Onun mahlukunu da helal daired esevamnk günah olmadığı gibi sevabı da vardır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Yaşadığımız tüm olaylar her şey kaderdir. Kader; yüce Rabbimizin olmuş veya olacakları bilmesidir. Bu yüzden Allahu teala ne zaman ne olacağını bilir ve başımızdan geçen olaylar kader olarak nitelenmektedir.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  bu dünyada başımıza ne gelirse gelsin ne taşarsak yaşayalım hepsi allahın izni ile oluyor.hepsi kaderdir. aşkta sevgide güzel allahhımızın bize bahşettiği kaderimizdir.
+ Yorum Gönder


aşk kader mi,  birini sevmek kader mi,  aşık olmak kader mi,  birine aşık olmak kader midir,  aşk kadermi,  asik olmak kadermi