+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Aç gözlülük, dünyâ malına aşırı düşkünlük kelime anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aç gözlülük, dünyâ malına aşırı düşkünlük kelime anlamı
  TAMA': hakkında açıklama


  Aç gözlülük, dünyâ malına aşırı düşkünlük.
  Tama'ın en kötüsü insanlardan beklemektir. Kibre, ucba (kendini beğenmeye) sebeb olan, nâfile ibâdetleri ve âhireti unutturan mubâhları (dinde izin verilen şeyleri) yapmak da tama' olur. Tama'ın zıddına, aksine tevfîz denir. Tevfîz ise, helâl ve fâid eli şeyleri kazanmaya çalışıp da, bunlara kavuşmağı Allahü teâlâdan beklemektir. (M. Hâdimî)
  Şeytan, riyâyı ihlâs olarak ve tama'ı da tersi olarak göstererek insanı aldatmağa çalışır. Şeytan köpek gibidir. Köpek kovalayınca kaçar ise de, başka taraftan yine gelir. Nefs kaplan gibidir. Saldırması, ancak öldürmekle biter. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Aç gözlülük bildiğiniz gibi her şeyin fazlasını istemektir Aldığın şeyle gözü doymayan ve Bir şeye çok düşkün olan kimseye denir. Açgözlü olan kimse kendi malından kimseye vermez ve böylelikle günaha girmiş olur.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  aç gözlülük dünya malına düşkünlük allahın sevmediği huylardır. azla kanaat etmeyen çoğu bulamaz. bu cümle tam da bunu anlatıyor.
+ Yorum Gönder